İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü'nün Covid-19’dan ölenlerin sayısını düşürdüğü iddiası

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü'nün Covid-19’dan ölenlerin sayısını düşürdüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddia, İtalya Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün 5 Ekim 2021 tarihinde yayınladığı rapora dayanıyor.

Raporda hastaneye yatırılıp ölen 7 bin 910 kişi örneklem olarak seçilmiş. Sonuçlara göre, toplamın yüzde 2,9’unda herhangi bir ikincil hastalık yok.

Yüzde 97,1’inde ise iskemik kalp hastalığı, kalp yetmezliği, obezite veya bağışıklık sistemi hastalıkları olduğu gözlemlenmiş.

Bu kişilerin ölümleri sebepleri de Covid-19. Diyabet, obezite gibi hastalıklar, hastaların asıl ölüm sebepleri değil.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

İtalya, Covid-19 pandemisinin ilk yılında salgından en çok etkilenen ülkelerden biriydi. Ülkede 130 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Sosyal medyada İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü’nün Covid-19 ölüm sayılarını 130 binden 4 bine düşürdüğü ve ölen birçok kişinin ölüm sebebinin Covid-19 değil, kronik hastalık olduğu iddia edildi. 

italya yuksek saglik enstitusu sayilari

Hastaneye yatırılıp ölen 7 bin 910 kişinin yüzde 2,9’unun ikincil hastalığı yok 

İddia, İtalya Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün 5 Ekim 2021 tarihinde yayınladığı rapora dayanıyor. Raporda Covid-19 nedeniyle 5 Ekim 2021 tarihine kadar yaşanan ölüm sayısı, bu sayıların cinsiyetlere göre dağılımı ve ikincil bir hastalığın etkili olup olmadığı verileri yer alıyor. 

Enstitü raporunda, Covid-19 sebebiyle hastaneye yatırılıp hastanede ölen 7 bin 910 kişi örneklem olarak alınmış. Bu kişilerin kaçının hangi kronik hastalığı olduğu araştırılmış. Örneklemin yüzde 2,9’unda herhangi bir ikincil hastalık olmadığı, yüzde 97,1’inde ise iskemik kalp hastalığı, kalp yetmezliği, obezite veya bağışıklık sistemi hastalıkları olduğu gözlemlenmiş. 

Sosyal medya paylaşımlarında bu rapor, “İtalya’nın Covid-19 ölüm oranını yüzde 97 düşürdü” denerek çarpıtılmış. Ancak hastaların hem Covid-19 hem de kronik hastalıkları vardı. Bu yüzden, SARS-CoV-2’ye karşı daha hassas konumdalardı. Ölümleri de Covid-19’dan kaynaklandı. Diyabet, obezite gibi hastalıklar, hastaların asıl ölüm sebepleri değil, ancak hastalığı ağırlaştıran faktörler. Zaten rapor da, temelde bu bağlantıyı ortaya koyuyor.

Konuyla ilgili Ulusal Sağlık Enstitüsü ve enstitü sözcüsü Pier David Malloni de bir açıklama yapmış. Malloni, iddiaların yanlış olduğunu, enstitü ise örneklem olarak seçilen hastaların yüzde 2,9’unun ikincil bir hastalığı olmayan kişiler olduğunu belirtmiş.