İsviçre’nin Türkiye’den enflasyon gerekçesiyle yapılan iltica taleplerini kabul edeceği iddiası

İsviçre’nin Türkiye’den enflasyon gerekçesiyle yapılan iltica taleplerini kabul edeceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İsviçre’nin Türkiye’den enflasyon gerekçesiyle yapılan iltica taleplerini kabul edeceği iddiasını İsviçre Göç Sekreterliği yalanladı.

İsviçre Göç Sekreterliği’nin sitesinde ırkları, dinleri, siyasi düşünceleri nedeniyle ülkelerinde dezavantajlara maruz kalan kişilerin iltica başvurusunda bulunabileceği bilgisi var.

Ekim 2022’de yüzde 85,5 seviyelerine ulaşarak zirveyi gören enflasyon, Aralık 2022’de yüzde 64 seviyelerine düştü. Ancak Türkiye hala enflasyonun en yüksek olduğu ülkelerden biri. 

Sosyal medyada ve haber sitelerinde yapılan paylaşımlarda, İsviçre’nin Türkiye’den enflasyon gerekçesiyle yapılan iltica taleplerini kabul etme kararı aldığı iddia edildi. 

isvicre iltica enflasyon iddiasi

İsviçre Göç Sekreterliği iddiaları yalanladı

İddialar, Twitter’daki anlık haberler paylaşan hesaplar üzerinden yayılmış ve herhangi bir kaynak gösterilmemiş. Haber siteleri ise kaynak olarak Sözcü gazetesini göstermiş, fakat gazete haberi sitesinden kaldırmış.

İddiaların yayılmasının ardından, İsviçre Göç Sekreterliği, böyle bir karar almadıklarını açıklayarak, iddiaları yalanladı. 

Göç Sekreterliği resmi Twitter hesabından, Türkiye’den geleceklere ekonomik nedenlerle iltica hakkı tanınmadığını, İsviçre’nin ırk, din, milliyet gibi nedenlerle zulüm riskinde olan kişilere iltica verdiğini açıkladı. 

isvicre goc sekreterligi aciklama

İsviçre Göç Sekreterliği’nin resmi sitesinde de kimlerin iltica başvurusunda bulunabileceği açıkça yazıyor. Buradaki bilgilere göre kişiler, ırkları, dinleri, siyasi düşünceleri veya belirli bir sosyal gruba mensubiyetleri nedeniyle kendi ülkelerinde ciddi dezavanatajlara maruz kalıyorsa iltica başvurusunda bulunabilir. İsviçre Hükümeti’nin resmi sitesinde de bir arama yapıldığında böyle bir karara rastlanmıyor

isvicre goc sekreterligi site aciklamasi

Türkiye, Avrupa’ya en çok iltica başvurusunda bulunan ülkeler arasında 5. sırada

2021 yılı Eurostat verilerine göre, Avrupa’ya ilk kez ve en fazla iltica başvurusunda bulunan ülkeler arasında Suriye, Afganistan, Irak ve Pakistan yer alıyor. Verilere göre, Türkiye’den 2020 yılında Avrupa’ya ilk kez iltica başvurusunda bulunanların oranı yüzde 15 seviyelerine yakınken 2021 yılında bu oran yüzde 20 seviyesine çıkmış. 

İlk kez iltica başvurusunda bulunanların tercih ettiği ülkeler arasında ise ilk sırada 148 bin 200 başvuru yani yüzde 27,7’lik bir oranla Almanya yer alırken, Almanya’yı Fransa, İspanya, İtalya ve Avusturya gibi ülkeler izliyor.