İsviçre'de saat 22’den sonra sifon çekmenin yasak olduğu iddiası

İsviçre'de saat 22’den sonra sifon çekmenin yasak olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İsviçre'de sifon çekmeyle ilgili bir yasak yok.

İsviçre Federal Adalet ve Polis Departmanı Teyit’e böyle bir yasa olmadığını açıkladı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

İnternette yıllardır dolaşan bir iddiaya göre İsviçre’de gece saat 22.00’den sonra sifon çekmek yasak. 

ekran isvicrede sifon yasagi

Sifon çekmek yasak değil

İddiayla ilgili gerekli bilgilere, farklı kilit kelimelerle arama yaparak ulaşılabilir. Ülkedeki konuyla ilgili olası düzenlemeleri incelemek de ikinci bir yol. 

Zürih güvenlik departmanının resmi internet sayfasında, 24 Kasım 2011 tarihli bir basın açıklaması var. Açıklamaya göre, 1 Ocak 2012'de yürürlüğe giren kararla bahar aylarında 22.00 ila 07'de “rahatsız edici davranışlar” yasaklanıyor. Rahatsız edici davranışların tanımında ise kişilerin dinlenmesini engelleyen gürültüden bahsediliyor. Ayrıca gündüz 12.00 ila 13.00 ile akşam 19.00 ila 07.00'de inşaat çalışmalarının yasak olduğu belirtiliyor. Yönetmeliğe farklı internet sitelerinden de ulaşmak mümkün. Peki bu ne demek? 

Kira sözleşmeleri benzer bir hüküm içerebilir

İsviçre'de ev kiralama ile ilgili kuralları ev sahibi belirliyor. Ayrıca, İsviçre'de kira yasasına göre kiracı hem diğer sakinlere hem de komşularına karşı özenli davranmalı. Medeni kanunun 684. ve borçlar kanununun 257f(2). maddesinde de bu özenden bahsediliyor, ancak sifona mahsus bir düzenleme yok. 

Teyit’in ulaştığı İsviçre Federal Adalet ve Polis Departmanı, kiracının diğer sakinlerin dinlenme hakkına saygı duyması gerektiğini, ancak tuvalete gitmek, sifon çekmek veya duş almanın yasak olmadığını vurguladı. Verilen bilgiye göre, geceleri hangi spesifik eylemin yasak olduğunu belirleyen bir düzenleme yok, böyle kurallar ancak ek sözleşmelerle konabilir. 

Bu şu demek: Başkalarının dinlenme hakkına saygı genel bir prensip. Eğer yaşanan binada tesisat boruları yatak odasından geçiyor ve sifon sesi uykuyu bölecek kadar rahatsız edici ise, aynı binada oturanlar ortak bir karar alarak gece sifon çekilmesini kural dışı sayabilir. Ancak bu bütün ülkenin geceleri tuvaleti kullanmadığı ya da kullanamayacağı anlamına gelmiyor. 

Teyit’in ulaştığı İsviçre’de yerleşik gazeteci Dennis Bühler de, böyle genel bir yasakla karşılaşmadığını belirtti. Bühler’in kira sözleşmesinde de “Suyun akşam 10.00 ila sabah 06.00 arasında şiddetli bir şekilde akıtılmasına izin verilmiyor” maddesi var. Ancak Bühler’in yaşadığı binada bu madde duş için işletiliyor. 

ekran isvicrede sifon yasagi kira sozlesmesi

Dennis Bühler’in Teyit’e gönderdiği kira sözleşmesi

İddia daha önce Azerbaycan dilinde de paylaşılmıştı.