İsviçre Sağlık Bakanı'nın hastanedeki cansız mankenleri ziyaret ettiği iddiası

İsviçre Sağlık Bakanı'nın hastanedeki cansız mankenleri ziyaret ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İsviçre Sağlık Bakanı Alain Berset’in manken ziyareti kurmaca değil.

Fotoğraflar bakanın bir hastaneyi ziyareti sonrasında eğitim sınıfında kaydedilmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada bazı görsellerle birlikte paylaşılan bir iddiaya göre, İsviçre Sağlık Bakanı Alain Berset, bir hastanedeki gerçek hastalar yerine cansız mankenleri ziyaret etti. “Kim bilir dünyada kaç bakan aynı oyunu oynadı” şeklinde ifadelerin yer aldığı paylaşımın dijital emperyalizmin bir sonucu olduğu da ifade edilmiş. 

isvicre saglik bakani

İnternette yapılan araştırmada Bakan Berset’in 16 Aralık 2020’de İsviçre’nin Neuchâtel kentinde bir dizi hastane ziyaretlerinde bulunduğu anlaşılıyor. Bu geziler çerçevesinde bakan aynı gün Pourtales hastanesi ve Haute École Arc Üniversitesi hastanesini ziyaret etmiş

Bahsi geçen fotoğraf ise aynı gün fotoğrafçı Laurent Gillieron tarafından Haute École Arc Üniversitesi’nde kaydedilmiş. Bakanın ziyareti sırasında yine aynı sınıftan çekilen diğer bir fotoğrafa da ulaşmak mümkün. Fotoğrafların açıklamasında ise Berset’in üniversitedeki bir uygulama sınıfını ziyaret ettiğinin altı çiziliyor. Mankenler ise öğrenciler tarafından daha gerçekçi şekilde pratik yapabilmeleri için kullanılıyormuş. Yani ziyaret bir kurmaca ya da tiyatro değil. 

isvicre saglik bakani manken

isvicre saglik

Sağlık Bakanı aynı gün Twitter’da yaptığı bir paylaşımda da Pourtales hastanesi çalışanlarının koronavirüs mücadelesini kast ederek kendisine “bizi unutma” temalı bir çağrı yaptığını paylaşmış.

İddia Ocak 2021’de İspanyolca yayın yapan Maldita tarafından da yanlışlanmış.