İsveç ve Finlandiya’da ehliyet sınavından üç kez kalanların psikoloğa görünmesi gerektiği iddiası

İsveç ve Finlandiya’da ehliyet sınavından üç kez kalanların psikoloğa görünmesi gerektiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İsveç ve Finlandiya’da ehliyet sınavından başarısız olanların psikoloğa gitmesi gerekmiyor.

Sınavdan başarısız olanlar sınava yeniden girme hakkına sahip.

İsviçre’de dördüncü kez başarısız olanların yeniden sıvana girebilmesi için araç kullanma yetenekleri hakkında olumlu bir psikolojik değerlendirme yapılması gerekli.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, İsveç ve Finlandiya’da ehliyet sınavında peş peşe üç kez başarısız olanların psikoloğa gitmesi ve neden başarısız olduklarını anlatması gerektiği iddia edildi. 

fotograf ehliyet iddiasi

Başarısız olanlar sınava yeniden girebiliyor

Hem İsveç hem de Finlandiya için arama motorlarında iddiada geçen anahtar kelimeleri kullanarak arama yaptığımızda anlamlı bir sonuçla karşılaşmıyoruz.

Finlandiya’da ehliyet verilmesi, Ulaştırma ve İletişim Ajansı Traficom’un sorumluluğunda. Ajansın internet sitesinde yer alan bilgiye göre direksiyon eğitimi aldıktan sonra teorik ve pratik sürüş sınavına giriliyor. Ehliyet için her iki sınavdan da başarılı olmak gerek.

Traficom, pratik sürüş sınavını geçemeyen kişilerin eğitmenlerinden geri bildirim alarak başarılı olmadıkları alanları geliştirmelerini söylüyor. Kişi sonrasında yeniden sınava girebiliyor. Peş peşe üç kez başarısız olanların psikoloğa gitmesi gerektiği belirtilmiyor.

İsveç’te ehliyetten sorumlu kurum ise İsveç Ulaştırma İdaresi. İsveç’te de ehliyet alma süreci teorik ve pratik iki aşamadan oluşuyor.  Finlandiya’dan farklı olarak, sürüş pratiği yapmak ve ehliyet sınavına girmek için geçerli bir öğrenci sürücü belgesine ihtiyaç duyuluyor. Giriş kursunu tamamladıktan ve eğitmenden onay aldıktan sonra sürüş eğitimi başlıyor. 

Teorik ya da pratik sınavda başarısız olanların sınava yeniden girme hakkı var. Sınavı geçemeyenlere, neden başarısız oldukları açıklanıyor. Böylece kişinin hatalarını öğrenmesi bekleniyor. İsveç Ulaştırma İdaresi’nin internet sitesinde de peş peşe üç kez başarısızlıkta psikolog şartından söz edilmiyor.

2016’nın ilk yarısına ait rakamlar, İsveç'te ilk kez ehliyet sınavına girenlerin neredeyse yarısının başarılı olduğunu gösteriyor. Ancak İsveç Ulaştırma İdaresi'nden Rikard Granlund, sınava girenlerin eskisi kadar iyi hazırlanmadıklarından yakınıyor.

İsviçre’de psikolojik değerlendirme gerekiyor

Aramalarda, ehliyet sınavında art arda üç kez başarısız olanların psikoloğa gitmesi gerektiği iddiasının İsviçre için ortaya atıldığını görüyoruz

İsviçre’de ilk sınavda başarısız olanlar, bir ay sonra sınava tekrar girebiliyor. İkinci kez başarısız olanların, sürüş eğitimi sertifikası alması gerekiyor. Üçüncü kez başarısız olanların, yeni bir ehliyet sınavına girmesine izin verilmeden önce, ara bir sürüş yetenek sınavından geçmesi gerekiyor. Kişi bu ara sınavda da başarısız olursa, geçici lisansını kaybediyor. 

Dördüncü kez başarısız olanlar, ancak araç kullanma yetenekleri hakkında olumlu bir psikolojik değerlendirme yapılırsa sınava yeniden alınıyor. Ancak burada da, iddialarda dile getirildiğinin aksine, bir psikoloğa gidip neden başarısız olduğunuzu konuşmanıza gerek yok.

İddianın İsveç ile ilgili kısmı, İsviçre ile karıştırıldığı için ortaya çıkmış olabilir. Ancak uygulama İsviçre’de de anlatıldığı gibi değil.