İstanbul'daki üçüncü havalimanından yurt dışına çıkanlardan 20 euro alınacağı iddiası

İstanbul'daki üçüncü havalimanından yurt dışına çıkanlardan 20 euro alınacağı iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

İstanbul Avrupa yakasında, yapımı devam eden 3. havalimanı hakkında, sosyal medyada ve teyit.org’a gönderilen ihbarlarda yer alan haberlerde, yeni havalimanında yurt dışına çıkan her kişiden 20 Euro alınacağı iddia edildi. Sendika.org, Turizm Günlüğü, Airline Haber, Sarızeybek Haber, İleri Haber ve Toplumsal gibi pek çok internet haber platformunda da yer alan haberde, İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş.’nin yurt dışına çıkacak her yolcudan 20 Euro hizmet bedeli alınmasına karar verdiği belirtildi.

Bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan iddia 2 binden fazla retweet, 3 bine yakın beğeni aldı.

ucuncu havaalani ucreti

Üçüncü havalimanında yolcu hizmet bedeli olarak 20 Euro alınacağı iddiası doğru. İstanbul Atatürk Havaalanı için bu hizmet bedeli 15 dolarken diğer havaalanları için farklı hizmet bedelleri belirlenmiş durumda. Bu hizmet bedeli yurt dışına çıkacak yolcuların biletlerine yansıtılıyor.

DHMİ hizmet bedelini doğruladı ancak belgeden haberleri olmadığını ifade etti

İddia sosyal medyada iki farklı görselle dolaşıma girdi.

 iddia belge 2

Birinci görselde, iddia edilen karara ilişkin 3. havalimanı işletmesini 25 yıl boyunca üstlenen İGA A.Ş.’ye ait kaşeli ve genel müdür imzalı belge yer alıyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile belgenin doğruluğuna ilişkin teyit.org tarafından yapılan telefon görüşmesinde; 3. havalimanı için yürürlüğe girecek olan 20 Euro tutarındaki yolcu hizmet bedelini gösteren belgeden bilgileri olmadıklarını ama halihazırda, böyle bir ücretlendirmenin uygulandığı öğrenildi.

27 Mayıs 2018 tarihinde Milliyet’e DHMİ yetkilileri tarafından yapılan açıklamada ise, 29 Ekim’de açılması planlanan 3. havalimanında yolculardan ekstra bir ücret alınmayacağını, haberlerde yer alan 20 Euro ücret bedelinin de yurt dışına çıkış yapacak yolculardan, yolcu hizmet bedeli karşılığında alınacağı belirtiliyor.

İddia bazı kullanıcılar tarafından diğer hava limanlarındaki hizmet bedellerini gösteren tablo ile de paylaşıldı.

iddia belge 1

Tablonun yer aldığı görsel ise, İGA logosu yer alan ve havalimanı yolcu hizmet bedeli fiyat listesini gösteren bir görsel. 3. havalimanında uygulanacak olan söz konusu hizmet bedeli, diğer havalimanlarında da benzer şekilde uygulanıyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) internet sitesinden ulaşabileceğimiz belgeden de bu uygulamanın doğruluğu görülebiliyor. Belgenin İngilizce versiyonu da bulunuyor. Aynı uygulamayı, Anadolu Üniversitesi tarafından işletilen Hasan Polatkan Havalimanı için de, benzer başka bir belgede görebiliyoruz. Hasan Polatkan Havalimanı’nda da görüldüğü gibi, yolculardan alınan hizmet bedeli, ülke ve havalimanına göre değişiklik gösterebiliyor. Hasan Polatkan Havalimanı’nda geçerli olan yolcu hizmet bedeli ise 5 Euro. 

Yolcu hizmet bedeli bilet fiyatlarına yansıtılıyor

Söz konusu yolcu servis ücreti, halihazırda uygulanan bir vergilendirme biçimi. Yolcu hizmet bedeli, farklı havalimanlarında benzer şekillerde uygulanıyor. Huffington Post’un 2014’te yayımladığı habere göre, yolcu hizmet bedeli olarak isimlendirilen bu ücret, Amerika’daki havalimanlarına, her yıl 3 milyar Dolara yakın bir gelir sağlıyor. Söz konusu hizmet bedeli, yolcu bilet fiyatına yansıtılarak alınıyor. Bu sürecin, yeni havalimanı için de aynı şekilde uygulanması bekleniyor. Yurt dışında ve yurt içinde, pek çok havalimanında alınan bu ücret, havalimanı giderleri için yolculardan alınan yasal bir ücret olarak açıklanıyor. Güncel yolcu hizmet bedeli, Atatürk Havalimanı’nda 15 Dolar, Sabiha Gökçen, Antalya ve İzmir Havalimanlarında 15 Euro olarak biliniyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yolcuların biletlerine yansıtılan yolcu hizmet bedeli 5 Haziran 2018 tarihindeki dolar kuru dikkate alındığında 69,10 TL iken, 3. havalimanında uygulanacak zamlı hizmet bedeliyle birlikte aynı tarihteki euro kuruna göre biletlere yansıtılacak ücret 107,81 TL olacak.

Sonuç olarak, iddiada da belirtildiği gibi yeni yapılan havalimanında yolcu hizmet bedeli 20 Euro olacağına ilişkin, DHMİ’nin açıklaması mevcut. Söz konusu yolcu hizmet bedelinin, yeni havalimanında zamlı bir şekilde uygulanacağı iddiası ise doğru. DHMİ internet sitesinde yayımlanan havalimanı ücret tarifelerinde, yolcu hizmet bedelinin mevcut havalimanlarındaki uygulama şekillerini görmek mümkün.