İstanbul’da yatay yıldırım görüldüğü iddiası

İstanbul’da yatay yıldırım görüldüğü iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya kullanıcıları ve Show TV tarafından paylaşılan bir videoda gökyüzündeki yıldırımın İstanbul’da çekilmiş olduğu iddia edildi.

yildirim istanbul tweet

Ancak videonun İstanbul’dan olduğu iddiası doğru değil.

Video 14 Ağustos 2016 yılında Joellen Sokolowski tarafından ABD’nin Florida eyaletinden olduğu iddiasıyla YouTube’a yüklenmiş, Sokolowski bunu kendi rıhtımından çektiğini ifade etmişti.

Aynı şekilde Sokolowski Facebook sayfasından da bu videoyu paylaşmış.

joellen facebook 1024x466

15 Ağustos tarihinde ise Florida’da hava durumu, eğlence ve spor alanında yayıncılık yapan WFLA News Channel da bu videoyu Joellen Sokolowski’nin ismini geçirerek paylaştı.

wfla facebook

Ayrıca Joellen Sokolowski’nin YouTube’da paylaştığı videonun altında “Jukin Media Verified” ifadesini görmek mümkün. Jukin Media, sosyal medyada paylaşılan kullanıcı üretimi içerikleri kullanıcılardan satın alan bir kuruluş. Jukin Media’nın web sitesinde onay almış videoların aratılabildiği bir kısım bulunuyor. Sokolowski’nin paylaştığı yıldırım videosunun adresini burada arattığımızda lisanslı sayfasına ulaşabiliyoruz.

jukin media 1024x543

Joellen Sokolowski’nin yaşadığı yeri Spokeo isimli siteden bulabilmek mümkün. Adrese bakıldığında ise bu videonun çekildiği yerin Sokolowski’nin yakınındaki rıhtım olabileceğini görmek mümkün.

treasure island 1024x603

Paylaşılan videoda kullanıcıların görüntülerde cami olduğunu iddia ettiği yerde ise YouTube’taki videodan da anlaşılabileceği gibi direklerin ve evlerin bulunduğunu söylemek mümkün.

\"\"