İstanbul'da Yaşayan Arap Aydınlar Çalıştayı'nın güncel olduğu iddiası

İstanbul'da Yaşayan Arap Aydınlar Çalıştayı'nın güncel olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Çalıştay 7-8 Mart 2018’de yapılmıştı.

İddianın ortaya atıldığı fotoğraftaki afişte de “7-8 Mart 2018” yazıyor.

Aynı etkinlik bir kez daha tekrar edilmedi.

Sosyal medya platformlarında yaygın bazı paylaşımlarda, İstanbul'da yakın zamanda bir İstanbul’da Yaşayan Arap Aydınlar Çalıştayı’nın düzenlendiği öne sürülüyordu.

arap aydinlar calistayi iddiapng

Çalıştay Mart 2018’de yapılmıştı 

İnternet üzerinden çalıştayın ismini kullanarak arama yaptığımızda, konu hakkında basında yer alan haberlere ulaşmamız mümkün. Bunlardan Anadolu Ajansı’nın 10 Mart 2018 tarihli haberi, “İstanbul’da Yaşayan Arap Aydınlar Çalıştayı sonuç bildirgesi açıklandı” başlığını taşıyor. Haberde çalıştay komitesinin benzer içerikte istişare toplantıları düzenleme kararı aldığı belirtiliyor. 

Google üzerinden 2022, 2021, 2020 ve 2019 yıllarını sınırlayarak arama yaptığımızda, 2018 yılında yapılandan başka bir çalıştay düzenlenmediğini görüyoruz. Yani bu temadaki bir çalıştay İstanbul Büyükşehir Belediyesi çatısı altında ilk ve son kez 2018’de düzenlenmiş. 

arap aydinlar calistayi 2png

Afişte 2018 yazıyor 

Kullanılan fotoğraf incelendiğinde de konuşmacının arkasında bulunan  afişte 7-8 Mart 2018 yazdığı görülüyor. Mekân olarak İBB 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri kullanılmış. Bu tesis de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. 

arap aydinlar calistayi 4png

2018’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’dı, hatta kendi resmi Twitter hesabından konu hakkında attığı bir tweeti de var.

arap aydinlar calistayi 3

Teyit cep telefonundan kolay bir şekilde görsel doğrulamanın yollarına değindiği yazısında doğrulamanın ipuçlarını da paylaşmış ve “İlk ne zaman kullanılmış ve bulduğunuz tarih elinizdeki görselden önce mi?” sorusunun yanıtına dikkat çekmişti.