İstanbul'da seçim usulsüzlüğü yapan 30 sandık başkanının gözaltına alındığı iddiası

İstanbul'da seçim usulsüzlüğü yapan 30 sandık başkanının gözaltına alındığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki yetkililerin, 30 sandık başkanının gözaltına alındığı haberlerini yalanladığı belirtildi.

Valilik açıklamasında “Basında yer alan ‘İstanbul’da bazı sandık kurulu başkan ve üyelerinin gözaltına alındığı’ yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.” ifadesini kullandı.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve A Haber, Haber 7,Yeni Akit ve Sabah gazetesi gibi haber sitelerinde seçime hile karıştırdığı gerekçesiyle 30 sandık başkanının gözaltına alındığı iddia edildi.

İddia Facebook’ta “Milli Dava” isimli sayfa tarafından paylaşıldı ve 464 paylaşım, 451 beğeni aldı. “Yeni Türkiye” isimli sayfa tarafından da Facebook’ta paylaşılan iddia 185 kez paylaşılırken, 144 kullanıcı tarafından beğenildi.

İddia Tvmagazin, Yeni Haberden, Time Türk isimli internet siteleri tarafından da paylaşıldı.

30 kişi fb

Ancak 30 sandık başkanının gözaltına alındığı iddiası doğru değil. Konuyla ilgili iddialardan sonra yayımlanan haberlerde, Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki yetkililerin, 30 sandık başkanının gözaltına alındığı haberlerini yalanladığı belirtildi. Buna ek olarak İstanbul Valiliği de konuyla ilgili açıklama yaptı.

teyit.org’un iletişime geçtiği Emniyet Genel Müdürlüğü Medya Halkla İlişkiler ve Protokol Şube Müdürlüğü Basın Büro Amirliği, haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve seçim usulsüzlüğü ile ilgili bir gözaltı durumu olmadığını belirtti.

Sadece seçim günü asayiş kurallarını bozanlara işlem yapıldı

1 Nisan 2019 günü İstanbul’da seçim usulsüzlüğü yaptıkları gerekçesiyle 30 kişinin gözaltına alındığı yönündeki iddialardan sonra yayımlanan haberlerde Emniyet yetkililerinin böyle bir durumun yaşanmadığını belirttiği görülebiliyor. Sözcü gazetesinin görüştüğü emniyet yetkilileri “Yerel seçimlere hile karıştırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan kimse yoktur. Sadece seçim günü asayiş kurallarını bozanlara yönelik bazı işlemler yapıldı” ifadelerini kullandı.

İstanbul Valiliği konuyla ilgili açıklama yaptı

İstanbul Valiliği de 1 Nisan 2019 günü saat 22.30’da konuyla ilgili açıklama yaptı. Valilik açıklamasında “Basında yer alan ‘İstanbul’da bazı sandık kurulu başkan ve üyelerinin gözaltına alındığı’ yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.” ifadesini kullandı.

valilik açıklama

Haberi paylaşan internet sitelerinden bazıları haberi sildi

Haberi yayınlayan A Haber ve Haber 7 internet siteleri paylaştıkları haberleri yayından kaldırdı. Google’da haberle ilgili arama yapıldığında sitelerin paylaştıkları haber başlıkları görülebiliyor.

Ekran Resmi 2019 04 01 22.41.42

Sonuç olarak, seçim usulsüzlüğü gerçekesiyle İstanbul’da 30 sandık başkanının gözaltına alındığı yönündeki iddialar doğru değil. İstanbul Valiliği ve Emniyet haberlerin yanlış olduğuna dair açıklama yaptı. İddia, herhangi bir gerçeklik payı taşımadığı ve tamamı üretildiği için yanlış bilgi türlerinden uydurma haberözellikleri taşıyor.