İstanbul'da bir timsaha tecavüz edildi iddiası

İstanbul'da bir timsaha tecavüz edildi iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

19 Mart 2017 tarihinde biliyomuydun.com internet sitesinde yer alan “Oha bu kadarı da olmaz deme burası Türkiye. Hayvanat bahçesinde timsaha tecavüz ettiler” başlıklı haberde, İstanbul’da bir hayvanat bahçesinde bulunan Nil Timsahına hayvanat bahçesi çalışanlarından N.K.’nın tecavüz ettiği iddia edildi.

biliyomuydun timsah tecavuz manset gorseli

biliyomuydun.com sitesinde kullanılan manşet görseli

“Hayvana tecavüz suçundan mahkemeye çıkartılan N.K’yı mahkeme önce 4 ay hapis cezasına çarptırdı, ardından ‘iyi hal’ nedeniyle 2 aya indirdiği bu cezayı bir daha suç işlemeyeceğine kanaat getirerek erteledi” ifadelerinin yer aldığı haberde kararın ardından mahkemeyi protesto eden hayvan severlerin, yasada hayvanlara yönelik işlenen suçların cezasının olmamasını eleştirdikleri belirtildi.

Herhangi bir yetkiliye veya mahkeme kaydına dayandırılmayan haberde yer alan iddia doğru değil. Haberin kaynağı olarak gebzehaberler.com sitesi gösterilse de haber ilk olarak 5 Nisan 2016 tarihinde parodi haber sitesi kirpice.com’da yayınlandı.

Mizahi ve hayal ürünü haberler yapan kirpice.com, kendi haberleriyle ilgili olarak şöyle bir tanım yapıyor: Sitede yer alan haberlerin hepsi, kişilik bölünmesi yaşayan, şizofren bir yazarın kafasında yarattığı hayali olaylardır.

Analiz: Melek Güler / teyit.org Gönüllüsü