İstanbul'a ataması yapılan aile hekimlerinden sadece altısının Türk olduğu iddiası

İstanbul'a ataması yapılan aile hekimlerinden sadece altısının Türk olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Atama sonuçlarının yer aldığı sadece bir liste iddialarda yer almış

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün aynı gün yayınladığı diğer listede atanan Türk hekimlerin ağırlıkta olduğu görülüyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada İstanbul’a ataması yapılan 22 aile hekiminde sadece altısının Türk olduğu, geriye kalanının yabancı uyruklu olduğu iddia edildi. İddiayı ilk olarak 24 Şubat tarihinde Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ paylaşmış.

istanbula atanan doktorlardan 6si turk iddiasi

Aynı gün açıklanan diğer listede Türk hekimler ağırlıkta

İddia Şubat ayında yayınlanan Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün Aile Hekimliği yerleştirme sonuçlarına dayanıyor. Sonuçları incelediğimizde 134. ve 135. olmak üzere iki ayrı liste olduğu görülüyor. Ancak iddialarda sadece “Kamu görevlisi olmayan tabip ve uzman tabipler” adıyla yayınlanan 134. liste yer almış. Bu liste kamu dışından başvuranların sonuçlarını gösteriyor. 

134 nolu liste yabanci doktor iddias

Bu listede 22 kişinin atanma sonucundan, 18’nin yabancı isimli olduğu görülüyor. Ancak iddialarda yer almayan ve kamu görevlisi olanların atamalarının yer aldığı 135. numaralı ek yerleştirme listesine baktığımızda ve isimlerden yola çıkarak 109 sonucun açıklandığı listede dokuz hekimin yabancı uyruklu olduğu görülüyor.

135 nolu liste yabanci doktor iddiasiListenin bir kısmı

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, düzenli olarak bu atama listelerini internet sitesinde yayınlıyor. Yine şubat ayında yayınlanan 136. listeye baktığımızda, 83 sonuçtan yalnızca iki ismin yabancı olduğu çıkarımı yapılabilir.

Yani atama sonuçlarından yalnızca bir liste paylaşılması Türk hekimlerinin yerine yabancı uyruklu hekimlerin atandığı çıkarımına neden oluyor. Ancak listelerin tamamını incelediğimizde durumun bu olmadığı anlaşılıyor. 

Kamu dışı aile hekimliklerine yabancı uyruklu doktorların atanması tartışma konularından. İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Başkanı Dr. Serkan Özbakış 2021 yılında yaptığı açıklamada özellikle İstanbul’da boş kalan aile hekimliklerine yabancı doktorların yerleştirildiğini, 500’ün üzerinde yabancı doktorun aile hekimi olarak çalıştığına dikkat çekmişti. 

Göçmen sağlığı merkezlerinde de yabancı uyruklu doktorların çalıştığı biliniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu merkezlerde 4 bin Suriyeli sağlıkçının istihdam edildiğini açıklamıştı.

İddiayı Malumatfuruş ve Doğrula da inceledi.