İstanbul Valiliği’ndeki tadilat için 3 milyon liradan fazla bedelli ihale yapıldığı iddiası

İstanbul Valiliği’ndeki tadilat için 3 milyon liradan fazla bedelli ihale yapıldığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Valilik ana makam katı bakım ve onarımı için belli istekliler arasında ihale düzenlenmiş.

Sonucunda ise Alba İnşaat Sanayi ve ve Ticaret A.Ş 3 milyon 381 bin 175 liralık teklif ile ihaleyi kazanmış.

Kamu İhale Kurumu İhale Arama (EKAP) sayfasına girip arama yaptığımızda ihalenin kaydına ulaşabiliyoruz.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Yaygın bir haberde, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın makam odasına yapılacak tadilat için 3 milyon 381 bin liralık ihale açıldığı iddia ediliyordu.

valilik ihale iddia

İddia doğru. Kamu İhale Kurumu İhale Arama (EKAP) sayfasına girip arama yaptığımızda ihalenin kaydına ulaşabiliyoruz. 

İhaleyi beş teklif arasından Alba İnşaat kazanmış

Valilik ana makam katı bakım onarım ve tefrişat uygulama işi adı altında açılan ihale, Kamu İhale Kurumu İhale Arama'dan (EKAP) aratıldığında ihalenin Doğal Kaynaklar, Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları ve İstanbul Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından belli istekliler arasında 20 Mart 2020 tarihinde gerçekleşmiş olduğunu görüyoruz.

ekap valilik ihale arama

22 Nisan’da sözleşme imzalanırken 27 Nisan tarihinde de ihalenin kazananın Alba İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş olduğu duyurulmuş. Sonuç ilanında geçerli sayılan teklif sayısının da beş olarak açıklanmış.

valilik ihale sonuc belgesi

Belli istekliler arasında ihale usulü, ön yeterlik ilânında belirtilen değerlendirme kriterlerine göre adayların değerlendirilmesi sonucu yapılmasına deniyor. Bu değerlendirmeler sonucunda idarece davet edilen istekliler teklif verip ihaleye katılarak yapım işleri, hizmet ve mal alım gibi işler için bu yöntemi kullanabiliyor. Uzmanlık gerektiren işlerin ihale edilmesinde bu metoda başvurulabiliyor.

Binanın 264 yıllık geçmişi var  

İstanbul Valiliği binası,1756 yılında Sultan III. Osman tarafından Bab-ı Âli olarak yaptırılmış, 264 yıllık bir bina. O dönemde Sadrazam konaklarının bulunduğu ve devletin fiilen de yönetildiği merkez burası olmuş; 1839 yılındaki yangından sonra 1844’ten itibaren sadrazamın ikametgahı olmaktan çıkarılarak devlet dairesi statüsü almış. Altı kez yanan bina, günümüze Stefan Kalfa’nın yatay kuruluşlu sade ampir cepheli yapılarıyla ulaşmayı başarmış. Osmanlı Devleti’ndeki ilk kamu binası olma özelliği de taşıyan binanın üzerinde çeşitli değişiklikler yapılmışsa da, ana hatlar korunmuş. 

istanbul valiligi eski bina

60 sadrazamın görev yaptığı binanın üst katındaki yapılar tarihin dokusuna uygun olarak barok tarzda altın varaklarla süslenmiş, günümüzde de bu hali korunmaya çalışılıyor. Mekanın içine dair eski fotoğraflar bulunamasa da, güncel fotoğraflardan hala bu özelliklere sahip olduğunu söylemek mümkün.

istanbul valiligi ici yeni hali

Cumhuriyetin ilanının ardından Vilayet Konağı olarak kullanılmaya başlanan yapı üzerindeki neoklasik bezemeler, bir dönem sıvanmış. 1980’lerin sonunda ve 1997'de eski görünümüne kavuşturulması için restorasyonlar geçirmiş. Binanın günümüze kadar gelen ana kapısı Fatih semtinde Alemdar Caddesi üzerinde, Alay Köşkü’nün karşısında yer alıyor.

Adsız Tasarım Kopyası 4 min

Sonuç olarak iddia doğru. Valilik ana makam katı bakım ve onarımı için belli istekliler arasında ihale düzenlenmiş, sonucunda Alba İnşaat Sanayi ve ve Ticaret A.Ş 3 milyon 381 bin 175 liralık teklif ile ihaleyi kazanmış.