İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin sitesinde şehit çocukları için farklı bursların yer aldığı iddiası

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin sitesinde şehit çocukları için farklı bursların yer aldığı iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve Aydınlık, Oda Tv, Diken gibi haber sitelerinde yer alan bir görsel ile İstanbul Ticaret Üniversitesi web sitesinde “Şehit çocuklarına yüzde 50 indirim, 15 Temmuz şehitlerinin çocuklarına yüzde 50 burs verildiğinin” belirtildiği iddia edildi.

istanbul ticaret uni

İstanbul Ticaret Üniversitesi de bu iddialar üzerine bir açıklama yayınladı. Açıklamada “burs ve indirim politikalarıyla ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığı” belirtilerek iddiaları yalanladı.

istanbul aciklama

Ancak İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin açıklamasının aksine, sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan ekran görüntüsü doğru.

Üniversitenin internet sitesinde “burslar” bölümündeki bilgilere ulaşılamıyor olsa da internet sitelerinin farklı zamanlarda arşivlerini alan archive.org sitesinin 20 Haziran’da aldığı arşivde, İstanbul Ticaret Üniversitesi web sitesinde “şehit çocuklarına yüzde 50 indirim, 15 Temmuz şehitlerinin çocuklarına yüzde 100 burs” açıklamasının yer aldığını görmek mümkün. Aynı sitenin 18 Ocak’ta aldığı sayfa arşivinde ise “vefa bursu”nun yer almadığı ama yine “Şehitlerin Üniversitemizde okuyan çocuklarına yüzde 50 oranında indirim sağlanır. Süresizdir” yazmakta olduğu görülebilir.

istanbul ticaret arsiv

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve Mütevelli Heyeti Başkanvekili Hasan Erkesim 26 Haziran’da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Şehit evlatlarına ayrım yapmaksızın %100 burs boynumuzun borcudur” dedi. Erkesim’in yazdıkları İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin sosyal medya hesabından da paylaşıldı.

Açıklamaların ardından üniversitenin daha önce açılmayan “burs yönergesi” sayfası yenilendi. “Burslar ve indirimler” başlığı altında “vefa” bursunun kaldırıldığını yalnızca “ŞEHİT ÇOCUĞU İNDİRİMİ: Şehitlerin üniversitemizde okuyan eş ve çocuklarına; %100 oranında indirim sağlanır” yazıldığını görmek mümkün.