İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin tanıtım afişindeki kişinin kitabı ters tuttuğu iddiası

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin tanıtım afişindeki kişinin kitabı ters tuttuğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Tasarım sırasında afişteki fotoğrafa ayna efekti uygulandığı için kişi kitabı ters tutuyor gibi görünüyor.

Fotoğrafın orijinalinde fotoğraftaki kişinin kitabı ters tutmadığı görülebiliyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafla, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin tanıtım afişindeki kişinin kitabı ters tuttuğu iddia edildi. Twitter’da yer alan bir paylaşım, 16 bine yakın beğeni 2 binden fazla retweet aldı.

zaim universitesi tanitim afisi iddiasi

Ancak İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin tanıtım afişindeki kişinin kitabı ters tuttuğu iddiası doğru değil. Tanıtım afişindeki kişinin kitabı ters tutuyor gibi görünmesinin nedeni tasarım sırasında afişteki fotoğrafa ayna efekti uygulanması. Fotoğrafın orijinalinde fotoğraftaki kişinin kitabı ters tutmadığı görülebiliyor.

Afişte ayna efekti kullanılmış

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, 2018 yılı için hazırladığı tanıtım afişlerinde kullandığı fotoğrafa internet sitesinde de yer verdi. 4 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan bu fotoğrafta kütüphane önünde kitap okuyan kişinin elindeki kitabın ters olmadığını görmek mümkün.

istanbul sabahattin zaim universitesi tanitim fotografi 1024x684

Fotoğrafta Modern Psikoloji Tarihi kitabını okuyan kişinin kitabı düz tuttuğu görülebiliyor.

zaim universitesi tanitim afisi kitap

Orijinal fotoğrafın ise fotoğraf düzenleme programlarında ayna görüntüsü kullanılarak tanıtım afişine yerleştirildiği ve üzerinde oynandığı söylenebilir.

tanitim afisi uzerindeki fotograf

Tanıtım afişinde kullanılan fotoğraf

Ayna görüntüsü nedir?

Ayna görüntüsü (aynalama) bir görselin orijinal görüntüsünün dikey ve yatay yönde olmak üzere belirlenen açıda tam zıt yönde yansıtılması işlemidir.

Fotoğraf düzenleme programlarında “Tuvali yatay çevir” (Flip canvas horizantally) seçeneği seçildiğinde bir nesnenin ayna görüntüsü elde edilebilir. Aynı şekilde yansıma, aynalama, ters çevirme gibi şekillerde de ifade edilen bu özellik sıkça kullanılır.

aynalama 2 1024x555aynalama 1024x772

İZÜ: “Grafikerin tasarım için yaptığı bir şey”

teyit.org’un görüştüğü İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Tanıtım Ofisi yetkilisi de üniversitenin tanıtım afişlerini tasarlayan grafikerin fotoğraftaki kişinin yazıyla aynı yere denk düşmesini istemediği için ayna efekti kullanarak fotoğrafı diğer yana yasladığını belirtti. Kitabın kesinlikle ters olmadığını belirten yetkililer, grafikerin tasarımı yaparken kitabı da buzladığını bu yüzden yanlış anlaşılmış olabileceğini ifade etti.