İstanbul Havalimanı iddiaları I: Havalimanı Eylül’de kapatılmıyor

İstanbul Havalimanı iddiaları I: Havalimanı Eylül’de kapatılmıyor

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

29 Ekim 2018’da hizmete giren İstanbul Havalimanı henüz tam kapasite olarak çalışmıyor ve tüm fazların açılması 2023 yılını bulacak.

Teyit yetkililerle yaptığı görüşmelerde de söz konusu iddianın doğru olmadığı bilgisine ulaştı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

İstanbul Havalimanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. İlk başlarda yurtiçi ve bazı yurtdışı operasyonların gerçekleştirildiği havalimanı, Atatürk Havalimanı’nın 5-6 Nisan 2019’da taşınmasının ardından İstanbul’un Avrupa’daki tek uçuş noktası haline geldi. Tüm fazlarının 2023 yılında tamamlanarak dünyanın sayılı havalimanlarından biri haline gelmesi planlanan İstanbul Havalimanı hakkında şimdiye kadar sosyal medyada birçok iddia ortaya atıldı. Teyit, şimdiye kadar İstanbul Havalimanı hakkında ortaya atılan beş önemli iddianın izini sürdü.

İstanbul Havalimanı kısa bir süre önce hizmete açıldı

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir paylaşımda İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’nın yeniden açılacağı iddia edildi. Ayrıca yapılan paylaşımlarda yeni açılan İstanbul Havalimanı’nın ise Eylül 2019’dan itibaren uçuşlara kapatılacağı da belirtildi.

Bir kullanıcı tarafından 28 Temmuz 2019’da Facebook’ta yayınlanan iddia yaklaşık 5 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı. Buna ek olarak iddia Twitter’da da yayıldı ve bir kullanıcı tarafından paylaşılan gönderi 3 bin 200 kişi tarafından beğenildi

istanbul havalimanı kapanacak 1024x620

Ancak, İstanbul Havalimanı’nın kapatılacağı ve Atatürk Havalimanı’nın yeniden açılacağı iddiaları doğru değil. 29 Ekim 2018’da hizmete giren İstanbul Havalimanı henüz tam kapasite olarak çalışmıyor ve tüm fazların açılması 2023 yılını bulacak. Atatürk Havalimanı ise halihazırda kargo uçakları ve bazı VIP uçaklarına hizmet veriyor. Teyit yetkililerle yaptığı görüşmelerde de söz konusu iddianın doğru olmadığı bilgisine ulaştı.

İstanbul Havalimanı, iç ve dış yolcu peronlarının tamamlanmasından sonra Nisan 2019’da Atatürk Havalimanı’nın taşınmasından sonra açıldı. İstanbul Havalimanı’nın tüm fazlarının hizmete girmesinin ise 2023 yılında gerçekleşmesi planlanıyor. Yani kapatılacağı iddia edilen havaalanının yapım sürecinin henüz bitmediğini söylemek mümkün. 

Buna ek olarak İstanbul Havalimanı’nın işletmesinin 25 yıllığına İGA isimli şirketin devraldığı görülebiliyor. Teyit konu hakkında İGA yetkilileri ile yaptığı telefon görüşmesinde İstanbul Havalimanı’nın kapatılacağına dair kendilerine bir bilgi gelmediğini ifade etti.

Buna ek olarak taşınan Atatürk Havalimanı’nın tekrar açılacağı iddiası da doğru değil. Ayrıca Atatürk Havalimanı’nın tamamen kapatıldığını da söylemek zor. Zira havaalanı, kargo ve VIP uçaklar tarafından kullanılıyor. Teyit konu hakkında benzer şekilde Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği ile görüştü ve havalimanının yeniden yolcu trafiğine açılacağı iddiasının doğru olmadığı bilgisine ulaştı.

6 Nisan 2019’da son uçuşların gerçekleştiği TAV tarafından işletilen Atatürk Havalimanı, bu tarihten sonra Devlet Hava Meydanları İşletmesine (DHMİ) devredildi. Teyit, DHMİ Bilgi İşlem Merkezi ile yaptığı telefon görüşmesinde Atatürk Havalimanı’nın yeniden yolcu trafiğine açılacağına dair bir gelişme olmadığını öğrendi. Buna ek olarak Atatürk Havalimanı’nın akıbeti hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları bulunuyor. Erdoğan taşınma işleminin ardından Atatürk Havalimanı’nın “millet bahçesi”ne dönüştürüleceğini açıklamıştı

Atatürk Havalimanı’nın akıbeti hakkında geçtiğimiz günlerde bir gelişme yaşandı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un soru önergesine 18 Temmuz 2019’da cevap veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, havaalanının saatlik pist kapasitesinin 5 iniş, 5 kalkış olarak belirlendiğine de işaret ederek, “Bu çerçevede; havacılık faaliyetleri (genel havacılık ve kargo uçuş operasyonları) ile havacılık dışı faaliyetlerin (Airport Hotel, konferans salonu, havacılık fuar alanı) icra edebileceği öngörülmekte olup, bu hususlarda başlatılan çalışmalar sürdürülmektedircevabını verdi. 

havalimanı kapanıyor 1024x564

Teyit tüm bu iddialar hakkında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Havaalanları Daire Başkanlığı ile görüştü. Konu hakkında görüşülen uzman, Atatürk Havalimanı’nın bazı kargo ve VIP uçuşlara açık olduğu ancak tamamiyle bir geri dönüşün gerçekleşeceği iddialarının doğru olmadığını ifade etti.

Sonuç olarak henüz yeni açılan İstanbul Havalimanı’nın Eylül 2019’da kapanacağı iddialarının doğru olmadığını söylemek mümkün. Buna ek olarak Atatürk Havalimanı’nın ise yolcu trafiğine yeniden açılması zor görünüyor. Binlerce kullanıcı tarafından paylaşılan bu iddialar ise sosyal medyada en çok karşılaşılan yanlış bilgi türlerinden “uydurma” kategorisine konulabilir.

Sonraki bölüm: İstanbul Havalimanı kuşların göç yolları üzerinde mi?