İstanbul halinde sebzelerin çöpe döküldüğü görülen görüntülerin güncel olduğu iddiası

İstanbul halinde sebzelerin çöpe döküldüğü görülen görüntülerin güncel olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler eski tarihli.

Video Ağustos 2019'da haber sitelerinde yer almış.

Görüntüler İstanbul Bayrampaşa meyve ve sebze halinde çekilmiş.

O dönem tepkiler üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi de konuyla ilgili açıklama yayınlamış ve firmaya 4 bin 200 TL ceza kesildiğini belirtmişti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Enflasyon hayatın her alanında hissediliyor. Son zamanlarda gıda fiyatlarındaki artışlar da tepkilere neden oluyor. Bu tepkilerin yanı sıra sebze imha görüntüleri de dolaşıma sokularak güncel pahalılıkla ilişkilendiriliyor.

İstanbul halinde sebzelerin çöpe dökülme görüntüleri de güncelmiş gibi paylaşıldı.

istanbul sebze hali imha goruntuleri iddia

Görüntüler 2019 yılından

Videodan kesitler alıp tersine arama yaptığımızda görüntülerin güncel olmadığı anlaşılıyor. Ağustos 2019’da videonun haber sitelerinde yer aldığı anlaşılıyor. Haberlerde yer alan bilgiye göre görüntüler İstanbul Bayrampaşa meyve ve sebze halinde çekilmiş. Bayrampaşa halini gösteren başka görüntülerle karşılaştırdığımızda, konumu doğrulayabiliyoruz. Ayrıca aynı halde çöpe sadece biber değil domates de dökülmüş.

 dha sebze hali imha haber 2019Kaynak: DHA

O dönem tepkiler üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi de konuyla ilgili açıklama yayınlamış ve firmaya 4 bin 200 TL ceza kesildiğini belirtmişti

İBB açıklamasında satışa sunulamayacak ürünlerin esnaf tarafından imha edildiğini, ancak İBB hal müdürlüğünce oluşturulan eksper heyetinin malın satışa arz edilemeyecek nitelikte olduğuna dair rapor tuttuktan sonra ürünün imha edilmesi gerektiğini belirtmiş. Görüntülerdeki firmaya, bozulmaya yüz tutmuş ürünlerini İBB’den eksper raporu almadan ürünleri çöpe döktüğü için ceza kestikleri aktarılmış.

Ayrıca sebzelerin fiyatların düşmemesi için döküldüğü iddialarına İBB açıklamasında şu yanıtı vermiş: “Aynı tarihlerde hal içerisinde 10 bin ton domates satılmıştır. Bu veriler ışığında fiyat spekülasyonu oluşturulmak istenildiğine dair bir kanaat oluşmamıştır.”

TÜİK verilerine göre Ağustos 2019’da çarliston biberin fiyatı 3,30 TL, domatesin ise 3,20 TL idi.

İddiayı Doğruluk Payı da inceledi.