İstanbul Adalar'da orman yangınlarını kasten çıkaran üç kişinin terörle bağlantılı olduğu ve yakalandığı iddiası

İstanbul Adalar'da orman yangınlarını kasten çıkaran üç kişinin terörle bağlantılı olduğu ve yakalandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Şahısların terör ile kanıtlanmış bir bağı yok.

Salıverilme tutanağında bidonun içerisinde yakıcı madde olmadığı belirtiliyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

28 Temmuz 2021 tarihi itibariyle başlayan orman yangınları Antalya ve Muğla başta olmak üzere diğer birçok ilde  devam ederken, yangınların ne sebeple başladığı hakkında birçok iddia ortaya atılıyor. Bu iddiaların biri de, birçok haber sitesi tarafından haberleştirilen ​​İstanbul Adalar'da yangın çıkarmaya çalışan terör örgütü bağlantılı üç kişinin yakalandığı hakkında.

aykiri iddia

Bidonun içerisinde yakıcı madde yok

Sosyal medyada “İstanbul Adalar'da üç kişi benzin bidonlarıyla yakalandı, terör örgütü bağlantıları çıktı” diye yer bulan başlıkların hepsi yanıltıcı. Teyit, olayla ilgili detaylı bilgi almak için iddialarda adı geçen Berna Söğüt’e ulaştı. Berna Söğüt, 29 Temmuz Perşembe günü iki arkadaşıyla birlikte kamp yapmak üzere Adalar’a gittiklerini ve arkadaşı Micheal D.’nin denize girdiği esnada içi yağ dolu bir bidon bulduğunu belirtti.

Söğüt, bidonun ağzı açık olduğu için denize karışmasından endişelendiklerini ve bidonu çöp konteynırına bıraktıklarını söyledi. Söğüt’ün aktardığına göre, o esnada onları gören iki kadının tedirgin olması üzerine yoldan geçen jandarmalar olaya müdahale etti. Bidondaki maddenin yanıcı bir madde olmadığı anlaşılınca, kadınlar yangın gündeminden dolayı tedirgin olduklarını dile getirerek özür diledi. Söğüt, daha sonra polisin ifade için Michael D.’yi karakola çağırdığını, yeterli Türkçe bilmeyen arkadaşını yalnız bırakmamak için karakola gittiklerini söyledi.

Şahısların terör ile kanıtlanmış bir bağı yok

Berna Söğüt, Michael D., kendisinin ve Gülnihal Koç’un adli sicil kaydı olmadığını ifade etti. Söğüt’ün ilettiği adli sicil kayıtlarından da bu teyit edilebiliyor:

berna sogut sicil kaydi

gulnihal sicil kaydi

İddialarda ismi geçen Berna Söğüt ve Gülnihal Koç terör listesinde yer almıyor.

Berna Söğüt, karakolda alınan ifadenin kendilerine verilmediğini, salıverme tutanağının verildiğini belirtti. İgili salıverme tutanağında, gözaltına alınan şahısların Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce yapılan araştırma sonucunda terörle bağlantılı olmadıklarının tespit edildiği bilgisi yer alıyor.

İddialarda yer alan bir diğer konu ise bidonda benzin olduğu ve bu benzinle orman yakma eğilimleri olduğu yönündeydi. İlgili polis tutanacağında bidonda benzin değil yağ olduğu bilgisi yer alıyor. Teyit, Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ulaştı, fakat yetkililer telefonda bilgi verilemeyeceğini söyledi.

adalar tutanak

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül de, Aykırı’nın haberini yalanladı

Somut kanıta dayanmaksızın yapılan çıkarımlar, masumiyet karinesini ihlal etmekle kalmıyor; sorunu çarpıtıyor. Manavgat’da rastgele kişiler insanları yoldan çevirip kimlik soruyor. Bu hem tansiyonun yükseldiği bir anda çatışma riskini büyütüyor, hem de Manavgat belediye başkanının da dediği gibi, krize müdahaleyi güçleştiriyor.