İsrail’de bir kişinin Covid-19 aşısı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiası

İsrail’de bir kişinin Covid-19 aşısı nedeniyle hayatını kaybettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İsrail'de bir kişinin aşı olduktan sonra kalp krizi geçirdiği iddia edildi.

Ölümüne aşının neden olduğuna kanıt yok

İlk bulgular 75 yaşındaki kişinin ölümüyle aşılanma arasında bir bağlantı olmadığını gösteriyor.

Bakanlık, hayatını kaybeden kişinin kalp rahatsızlığı olduğunu ve daha önce de kalp krizi geçirdiğini açıkladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde yer alan bir iddiaya göre İsrail’de 75 yaşındaki bir kişi Covid-19 aşısını olduktan iki saat sonra kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Haber sitelerinde sıklıkla başvurulan “aşı olduktan iki saat sonra öldü” başlığı, ölüme aşının neden olduğu algısı yaratıyor.

israilde bir kisinin covid 19 asisi nedeniyle hayatini kaybettigi iddiasi

Kalp krizine aşı neden olmadı

İsrail’in Ben Şean bölgesinde 28 Aralık Pazartesi günü Pfizer & BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısını olduktan iki saat sonra hayatını kaybeden 75 yaşındaki kişinin ölümüne aşının neden olduğuna kanıt yok. İsrail Sağlık Bakanlığı kalp krizine aşının neden olup olmadığını soruşturmak için bir heyet görevlendirdi. Ancak ilk bulgular 75 yaşındaki kişinin ölümüyle aşılanma arasında bir bağlantı olmadığını gösteriyor. Bakanlık, hayatını kaybeden kişinin kalp rahatsızlığı olduğunu ve daha önce de kalp krizi geçirdiğini açıkladı.

İsmi açıklanmayan 75 yaşındaki kişi Covid-19 aşısını olduktan sonra, aşının yan etki gösterip göstermediğinden emin olmak için bir süre klinikte gözlem altında tutuluyor. Kendisini iyi hissettiğini belirttiği için de evine gitmesine izin veriliyor. 

İsrail’deki sağlık yetkilileri de ortaya çıkacak olumsuz sonuçların aşılara bağlanmaması gerektiğini belirtiyor. Risk altında olan bireylerdeki etkiler aşının güvenliğiyle ilgili olmayabilir. 

Ülkede 500 binden fazla insan aşılandı 

İsrail’de 20 Aralık’ta Pfizer & BioNTech Covid-19 aşısıyla toplu aşılama başlamıştı. İlk aşamada sağlık çalışanları, ikinci aşamada ise 60 yaş üstü ve risk grubundakiler aşı oldu. Ülkede şu ana kadar 500 binden fazla insan aşılandı.

Pfizer & BioNTech’in geliştirdiği Covid-19 aşısının yüzde 95 etkili olduğu ortaya konmuştu. Aşı üzerine yapılan çalışmalar da aşının, tüm yaş grupları gibi, 65 yaş üstü bireylerde de koruyuculuğunu gösteriyor. Aşının üçüncü faz çalışmalarında da ciddi yan etkilere rastlanmadığı gözlenmişti. Öte yandan Pfizer & BioNTech iki yıl daha aşının güvenliği ve etkinliği üzerine veri toplamaya devam edecek.

Pfizer & BioNTech aşısının üçüncü faz çalışmalarında da daha önce gönüllülerin hayatını kaybettiği öne sürülmüştü. Ancak yapılan çalışmalarla aşı ile ölümler arasında bağlantı olmadığı ortaya kondu.