İsrail milletvekilleri videoda Türkiye'deki seçimleri mi tartışıyor?

İsrail milletvekilleri videoda Türkiye'deki seçimleri mi tartışıyor?

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve WhatsApp’ta paylaşılan bir videoda, İsrail Parlamentosu’ndaki iki milletvekilinin Türkiye hakkında tartıştığı, milletvekillerinden birisinin İsrail’in geleceği için seçimlerin çok önemli olduğunu ve Türkiye’ye bu seçimleri kaybettirmeliyiz dediği iddia edildi.

Ancak videonun, İsrail Parlamentosu’ndaki milletvekillerinin Türkiye ve Türkiye’deki seçimler hakkında tartıştığını gösterdiği iddiası doğru değil. Videodaki alt yazılar konuşulanlarla uyumsuz. Videoda, Eğitim Komitesi’ndeki milletvekillerinin tartışma sebebi ise İsrail’in güneyinde yer alan İsrail-Arap okullarındaki yöneticilerin öğrencileri Tel Aviv’deki insan hakları eylemine götürmesi.

Parlamento'da insan hakları eylemine katılan öğrenciler tartışılıyor

9 Ocak 2012 tarihinde gerçekleşen oturumda videodaki kadın milletvekili Anastassia Michaeli, tartıştığı İşçi Partisi milletvekili Raleb Majadele’e bir bardak su fırlatmıştı ve haber o dönem hem Türkiye hem de dünya basınında yer almıştı. Parlamentodaki Arap milletvekili Majadele, yüzüne su fırlatan Michaeli için “faşist” ifadelerini kullanarak “aynı hareketi asla Parlamento’daki Yahudi bir milletvekiline yapamazdı.” demişti.

Telegraph gazetesinin 9 Ocak 2012 tarihinde YouTube’a yüklediği videoda ve yayınladığı haberde tartışmanın detaylarını görebilmek mümkün.

Ayrıca Mehmet Ali Birand’ın sunduğu Kanal D Ana Haber’de de İsrail Parlamentosu’nda gerçekleşen bu olaya yer verildiği görülüyor. Haberde, öğrencilerin katıldığı insan hakları eyleminin tartışmanın konusu olduğu da belirtiliyor.