İsrail Devleti’nin kurucusu Ben Gurion'un İstanbul Üniversitesi’nde eğitim gördüğü iddiası

İsrail Devleti’nin kurucusu Ben Gurion'un İstanbul Üniversitesi’nde eğitim gördüğü iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğraftaki kişinin İsrail Devleti’nin kurucusu Ben Gurion olduğu iddia edildi. Fotoğrafla beraber paylaşılan metinde ise Ben Gurion’un İstanbul Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldığı ve daha sonra gönüllü olarak İngilizlerle beraber Osmanlı Devleti’ne karşı Filistin’de savaştığı da belirtildi.

ben gurion istanbul universitesi

Ben Gurion hakkında artık bir şehir efsanesihaline gelen iddialar, internette uzun süredir dolaşıyor. Son olarak, 4 Mart 2018’de “Enteresan Bilgiler Ansiklopedisi” isimli Facebook sayfası tarafından paylaşılan iddia yaklaşık 12 bin kullanıcı tarafından beğenildi ve 18 bin kullanıcı tarafından da paylaşıldı.

Ben Gurion İstanbul Üniversitesi’nde

1947 yılında kurulan İsrail Devleti’nin ilk ve kurucu Başbakanı olan Gurion’un İstanbul Üniversitesi’nde Hukuk eğitimi aldığı iddiası doğru.

Yahudi Mirası Müzesi’nin JewishGen isimli sitesine göre asıl adı David Ben Grin olan Gurion’un, 1886 yılında, Polonya’nın Plonsk kentinde dünyaya geldi.

Gurion’un İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sayfasında yer alan 8 Mayıs 2003 tarihli biyografisi incelendiğinde, kendisinin 1912 yılında İstanbul’da hukuk öğrenimine başladığı ancak Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle beraber diğer siyonist liderlerle beraber sınır dışı edildiği bilgisine ulaşılabiliyor.

gurion and ben zvi

Ben Gurion ve daha sonra İsrail’in ikinci Başbakanı olacak arkadaşı Ben Zvi, İstanbul, 1914

Yine İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sayfasında yer alan 8 Kasım 2007 tarihli bir yazıda Gurion’un İstanbul’daki hayatı hakkında bilgilere rastlanıyor. Buna göre Gurion’un 1914’e kadar İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenci olduğu belirtiliyor. Yine yazıda, Gurion’un 1912-14 yılları arasında Beyoğlu semtinde ikamet ettiği ve derslerinde başarı gösterdiği ifade ediliyor.

bengurion studentcard

Ben Gurion’un İstanbul Üniversitesi’ndeki öğrenci kartı

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın aynı tarihli yazısında, Gurion’un İstanbul Üniversitesi’nde kullandığı kimlik kartının bir fotoğrafının da yayınlandığını görmek mümkün.

Ben Gurion İngilizlerle beraber

Siyonist faaliyetler yüzünden Osmanlı Devleti’nden sınır dışı edilen Gurion’un Filistin’i almak için savaşan İngilizlerle beraber hareket ettiği iddiası da doğru.

Yine Gurion’un resmi biyografisinde, Osmanlı’dan ayrıldıktan sonra bir süre Amerika’da bulunup, Paula Monbesz ile evlendiği ve daha sonra İngiliz Ordusu’nda yer alan bir Yahudi birliğine katılarak Filistin’e döndüğünü okumak mümkün.

Getty Images’te yer alan ve Ben Gurion’u İngiliz üniformasının içinde gösteren bir fotoğrafa da ulaşılabiliyor. Fotoğrafın açıklamasında ise Gurion’a ait bu az bilinen fotoğrafın İngilizlerin Filistin’deki Yahudi birliğine ait olduğu ve Birinci Dünya Savaşı’nda çekildiği belirtiliyor.

ben gurion 787x1024