İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Erdoğan'dan korktuğunu itiraf ettiği iddiası

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Erdoğan'dan korktuğunu itiraf ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videodaki altyazılar uydurma.

Netanyahu yolsuzluk soruşturması hakkında konuşuyor.

Netenyahu'nun kafasına Erdoğan'ın yüzü montajlanmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren videoda yer alan altyazılara göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bir konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan korktuğunu itiraf etmişti. Netanyahu videoda yer alan altyazıya bakılırsa Erdoğan’ın kendisini telefonla arayıp tehdit ettiğini ve böyle devam ederse Erdoğan’ın yumruklarıyla ezileceklerini ifade ediyor.

netanyahu altyazi

Video Ramazan ayının sonlarında İsrail’in Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere saldırmasının peşine gelişen çatışmalarla birlikte YouTube’da da tekrar paylaşılmaya başlandı. 

Altyazılar uydurma 

Netanyahu’nun Erdoğan hakkında söylediği sözleri gösterdiği iddiasıyla dolaşıma giren video ilk olarak 30 Ağustos 2019’da Diriliş Sözlük isimli bir Facebook sayfası tarafından yayınlanmış

Videonun orijinali izlendiğinde Netenyahu'nun kafasına Erdoğan'ın yüzünün montajlandığı fark ediliyor. Mizahi paylaşımlarıyla bilinen Diriliş Sözlük’ün daha önce paylaştığı videolarda da Netanyahu hakkında benzer montajlar yapılmış

netanyahu erdogan

netanyahu israil

Netanyahu’nun Başbakanlık konutunda 28 Şubat 2019’da yaptığı yaklaşık 20 dakikalık konuşmanın aslına ulaşmak mümkün. Konuşmada Netanyahu kendisi hakkında başlatılan yolsuzluk soruşturması hakkında açıklama yapıyor. 

Görüntüler dikkatlice izlendiğinde Diriliş Sözlük tarafından paylaşılan videonun iki parça halinde kesildiği ve altyazının montajlandığı anlaşılıyor. İddia videonun başladığı andan itibaren olan kısmı orijinal görüntülerin 14.13’üncü dakikasına denk geliyor. Son kısım ise orijinal videonun 15.21’inci dakikasından itibaren izlenebiliyor. 

İbranice açıklamanın Fox News tarafından yapılan anlık İngilizce tercümesi de YouTube’da mevcut. Netanyahu, kendine yöneltilen iddiaların çökeceğinden ve kesinlikle haklı olduğundan bahsediyor. 

2019 yılında Başsavcı Avichai Mandelblit çeşitli suçlara istinaden Netanyahu hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklamış, Netanyahu ise iddiaları ‘cadı avı’ olarak nitelendirmişti.

10 Mayıs 2021’de Mescid-i Aksa’ya giden Filistinliler, bazı İsrailli grupların Harem-üş Şerif’e girmemesi için üç günlük nöbete başlamış, İsrail polisinin müdahalesi sonucu yüzlerce kişi yaralanmıştı.