İspanyol karikatüristin Türkiye’nin yeni koronavirüsle mücadelesini resmettiği iddiası

İspanyol karikatüristin Türkiye’nin yeni koronavirüsle mücadelesini resmettiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İllüstrasyon İspanyol bir karikatüriste değil, İranlı sanatçı Alireza Pakdel’e ait.

illüstrasyonun orijinalinde Türk bayrağı da yer almıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen bir gönderide İspanyol bir karikatüristin Türkiye’nin yeni koronavirüsle (Covid-19) mücadelesini resmettiği iddiaedildi. Savaşta insanları koruyan bir asker ve yeni koronavirüsle mücadele eden doktorun yan yana temsil edildiği illüstrasyonda, Türk bayrağı detayı da bulunuyor. Twitter’da paylaşılan iddia 400’ün üzerinde retweet, 2 binin üzerinde de beğeni aldı.

karikatur iddia min

Ancak illüstrasyon İspanyol bir karikatüriste değil, İranlı sanatçı Alireza Pakdel’e ait. Sağlık çalışanlarının Covid-19 ile mücadelesini gösteren illüstrasyonun orijinalinde Türk bayrağı da yer almıyor.

İllüstrasyon İranlı sanatçıya ait

İranlı sanatçı Alireza Pakdel, yeni koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele eden sağlık profesyonellerini temsil eden birçok illüstrasyon resmetti. İddiada yer alan çalışma da bunlardan biri. İranlı sanatçı, virüse karşı mücadeleyi anlatan çizimlerini Mart ayının başından bu yana Instagram hesabından (@alirezapakdel_artist) paylaşıyor. Pakdel’in çizimleri arasında yer alan, Türkiye’nin temsil edildiği iddia edilen çizim, 31 Mart’ta ‘vatan muhafızları’ notuyla Instagram hesabından paylaşılmış. Çizimin orijinalinde herhangi bir ülke bayrağı yer almıyor. 

karikatürst orijinal min

Şimdiye kadar 40’tan fazla çizim paylaşan Pakdel, illüstrasyonlarda sağlık çalışanlarının hastalıkla mücadelesini gerçeküstü bir dille anlatmaya çalışmış; insanları virüsten kurtaran kahramanlar olarak temsil etmiş.

Örneğin Pakdel, bir çiziminde sağlık profesyonellerini virüs formunda kelepçeleri parçalarken, başka bir çizimde de geçmeleri gereken zorlu labirentlerde resmetmiş. Doktorların virüse karşı verdiği mücadelenin çetinliğini vurgulayan sanatçı, dayanışmasının önemini de vurguluyor. 

iranlı sanatcının illustrasyonu 2 min

iranlı sanatcının illustrasyonları 1 min

Çizimlerde yalnız sağlık profesyonelleri değil, polisler ve itfaiyeciler de yer alıyor.

iranlı sanatcının illustrasyonları min 1

İranlı sanatçının virüsle mücadeleyi ortaya koyan çizimleri, hem Türkiye’de hem de birçok yabancı internet sitesinde de haberleştirildi.

Uluslararası alanda birçok ödül kazanan Alireza Pakdel, 2017 yılında “Göçmenler” adlı çizimiyle, Dünya Basın Karikatürü Büyük Ödülü'nü kazanmıştı

Sonuç olarak iddiada yer alan illüstrasyon İranlı sanatçı Alireza Pakdel tarafından yeni koronavirüsle yapılan mücadeleyi vurgulamak için yapılmış. Çizimin orijinalinde Türk bayrağı yer almıyor. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden çarpıtma ve manipülasyona örnek.