İspanya Yüksek Mahkemesi'nin Covid-19'un biyolojik silah olduğuna karar verdiği iddiası

İspanya Yüksek Mahkemesi'nin Covid-19'un biyolojik silah olduğuna karar verdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İspanya Yüksek Mahkemesi’nde Covid-19’un biyolojik silah olduğuna dair bir karar verilmedi.

İspanya Sağlık Bakanlığı’nın 2021 tarihli “Bakanlık SARS-CoV-2 kültür örneğine sahip değildir” açıklaması, virüsün hiç olmadığının söylendiği şeklinde çarpıtılmış.

Bakanlık, SARS-CoV-2 kültürlerinin kendi bünyelerinde değil, biyogüvenlik laboratuvarlarında incelendiği ve izole edildiğini söylemiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Covid-19’la ilgili hala şüpheli içerikler yayılabiliyor. Bu kez bir paylaşımda İspanya Yüksek Mahkemesi'nin Covid-19'un biyolojik silah olduğuna dair karar verdiği iddia edildi. 

Her şeyden önce Covid-19, virüsün değil neden olduğu hastalığın adı. Paylaşımda hastalığa neden olan SARS-CoV-2 kast ediliyor.

ispanya covid 19 biyosilah iddiasi

İspanya Yüksek Mahkemesi’nin böyle bir kararı yok 

İddia sosyal medyada 2021’den bu yana paylaşılıyor. Paylaşımın kaynağı ise, 22 Temmuz 2021’de İspanya Sağlık Bakanlığı'na Covid-19’la ilgili gönderilen bir soru

Bakanlık soruya “Sağlık Bakanlığı, test için SARS-CoV-2 kültürüne sahip değil; test için bu kapasiteye sahip laboratuvarların kaydı yok” yanıtını vermiş. Bu cevap SARS-CoV-2 gibi bir virüsün hiç olmadığı gibi algılanmış. Ancak Sağlık Bakanlığı, SARS-CoV-2 kültürlerinin kendi bünyelerinde değil, biyogüvenlik laboratuvarlarında incelendiği ve izole edildiğini söylemiş

İspanya Yüksek Mahkemesi’nin Covid-19 virüsünün olmadığı yönünde bir kararı da yok. 

Yüksek mahkemenin resmi sitesindebio weapon”, “Covid-19”, “SARS-CoV-2” gibi anahtar kelime aramalarında böyle sonuç çıkmıyor. 

Covid-19 pandemisinin başından beri virüsün kaynağına ilişkin birçok soru yanıtlanmaya çalışılıyor. Virüsün kökenine dair mevcut senaryolar araştırılmaya devam ediyor. Ancak bugüne kadar virüsün laboratuvarda biyolojik silah olarak geliştirildiğine işaret eden bir kanıt bulunamadı.