İsmet İnönü’nün Lozan imzalandıktan hemen sonra Yunanistan’ı ziyaret ettiği iddiası

İsmet İnönü’nün Lozan imzalandıktan hemen sonra Yunanistan’ı ziyaret ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video İsmet İnönü’nün 1931 tarihli Yunanistan ziyaretinden. Lozan ise 1923’te imzalanmıştı.

İnönü ülkeye 1930’da Türkiye’yi ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Venizelos’un bir yıl önceki ziyaretine karşılık vermek ve iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için gitmişti.

Sosyal medyada yayılan bazı paylaşımlarda, İsmet İnönü’nün Lozan Barış Anlaşması’nın imzalanmasını takiben Yunanistan’a gittiği ve şölenle karşılandığı iddia ediliyordu. 

lozan iddiapng

Öncelikle Lozan Barış Anlaşması’nın imzalandığı yılı hatırlamak gerek. Anlaşmanın imzalandığı tarih 1923. Dolayısıyla görüntünün 1923 ya da 1924 gibi Lozan'a yakın bir tarihten olduğu varsayılıyor. 

Ancak videodan ekran görüntülerini tersine arattığımızda "İsmet İnönü Atina Ziyareti 1931" başlıklı bir videoya ulaşıyoruz. Görüntüler aynı. 

lozan 1png

Seyahatin amacı iade-i ziyaret 

Peki İsmet İnönü’nün ziyareti gerçekten 1931’de mi oldu? 

İsmet  İnönü Vakfı’nın resmi internet sitesinde, liderin ziyaretleri kısmında Yunanistan’a 3 Ekim 1931 tarihinde gittiği yazıyor. 1973’e kadar olan resmi yurtdışı ziyaretlerinin yer aldığı listede başka bir Yunanistan ziyareti yok. 

Bu ziyaret İnönü’nün başbakan olarak ilk resmi yurtdışı ziyareti olmuş. Ancak bu seyahat, Yunanistan Başbakanı Venizelos’un bir yıl önceki ziyaretinin iadesi imiş. Amaç ise iki ülke arasında dostluk ilişkilerini geliştirmek olarak açıklanmış. 

lozan 2png

Venizelos 1930’da Türkiye’yi ziyaret etmişti

Yunanistan Başbakanı Venizelos’un Türkiye ziyareti ise 1930 yılında gerçekleşmiş. Hatta konu hakkında dönemin görüntüleri ile TRT tarafından hazırlanmış bir belgesel de var. İnönü ve Venizelos bu ziyarette de görüşmüş.

lozan 3png

Bu tarihlerin tümü Atina Büyükelçiliği kayıtlarında da yer alıyor. İki ülkenin başbakanları bir yıl arayla karşılıklı ziyaretlerde bulunmuş. 

Kaynaklarda Lozan'ın imzalanmasından hemen sonra bir ziyaret şöyle dursun, ilişkilerin 1930 yılına kadar normalleşemediği anlatılıyor. 1930 ve 1931 yıllarındaki bu resmi ziyaretler, iki ülke arasındaki ilişkilerin dostluk olarak tanımlandığı ilk ziyaretler olma niteliğini taşıyor.

lozan 4png

İnönü’nün 1923 yılında Yunanistan’ı ziyaret ettiğine dair bir kayıt yok.Yani görüntülerin tarihsel bağlamı ve anlamı çarpıtılmış.

Video hakkında Malumatfuruş da bir analiz yayınladı