İŞKUR'un 7 bin 400 Suriyeli istihdam edeceği iddiası

İŞKUR'un 7 bin 400 Suriyeli istihdam edeceği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İŞKUR, 2019'da “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi” kapsamında 14 bin 800 kişiye istihdam edilebilmelerini sağlamak amacıyla sadece belli eğitimler verdi.

Bu proje Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İŞKUR tarafından Dünya Bankası işbirliğinde hayata geçiriliyor ve projenin maliyeti, Avrupa Birliği “Türkiye’deki Mülteciler İçin AB Mali Yardım Programı (FRIT)” tarafından karşılanıyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir haberde İŞKUR’un 7 bin 400 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile 7 bin 400 Suriyeli sığınmacıyı istihdam edeceği iddia edildi.

Facebook’ta “Turkish Special Forces” isimli sayfa tarafından paylaşılan haber, 285 kişi tarafından beğenildi ve 243 kez paylaşıldı. Aynı habere internette çeşitli haber kanalları da yer verdi.İşte Kocaeli, Yeni Çağ ve Yüz Makale gibi sitelerde iddiaya dair “7400 Suriyeli istihdam edilecek” başlığıyla verilmiş haberler bulunabiliyor. Haber aynı zamanda Ekşi Sözlük’te de gündem konularından biri haline geldi.

iddia gorsel iskur istihdam

İŞKUR’un 7 bin 400 Suriyeliyi ve 7 bin 400 Türk vatandaşını personel olarak istihdam edeceği iddiası yanlış. İŞKUR, “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi” kapsamında 14 bin 800 kişiye istihdam edilebilmelerini sağlamak amacıyla sadece belli eğitimler verecek. Eğitimler sonrasında katılımcılara danışmanlık yapacak. Yani İŞKUR’un söz konusu 14 bin 800 kişiyi direkt olarak istihdam etmesi gibi bir durum söz konusu değil. Bu proje Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İŞKUR tarafından Dünya Bankası işbirliğinde hayata geçiriliyor ve projenin maliyeti, Avrupa Birliği “Türkiye’deki Mülteciler İçin AB Mali Yardım Programı (FRIT)” tarafından karşılanıyor.

Suriyeliler ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları AB destekli bir proje kapsamında desteklenecek

Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) resmi internet sitesine girildiğinde iddiaya dair projenin açılış toplantısıyla ilgili yazıya ulaşılabiliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İŞKUR tarafından Dünya Bankası işbirliğinde hayata geçirilen “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi”nin açılış toplantısı 28 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da yapıldı. 30 ay süreli olmak üzere planlanan bu proje kapsamında 7 bin 400 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile aynı sayıda Suriyelinin istihdamının destekleneceği projeyle 14 bin 800 kişinin aktif işgücü programlarından faydalandırılarak istihdam edilebilirliklerinin artırılması hedefleniyor.

İŞKUR Genel Müdürü, bu açılış toplantısında projenin ana eksenini oluşturan yarısı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, yarısı Suriyeli toplamda 14 bin 800 kişinin aktif işgücü programları ile yetiştirilip işgücü piyasasına erişimlerinin destekleneceğini belirtti ve bu kişilere dil eğitimleri ve danışmanlık hizmetleri de verileceğini söyledi.

teyit.org’un İŞKUR Dış İlişkiler ve Projeler Dairesi ile yapılan telefon görüşmesinde yetkili kişi de İŞKUR’un bu proje kapsamında direkt bir istihdam sağlamayacağını sadece katılımcıları istihdam edilebilir kılmak adına eğitimler ve danışmanlık verileceğini söyledi. Yani projenin asıl amacı sadece bir istihdam desteği sağlamak. Yetkili buna ek olarak 7 bin 400’ü Suriyeli, 7 bin 400’ü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak üzere 14 bin 800 katılımcının aynı eğitimlerden geçeceğini, sadece Suriyelilere ek olarak Türk dili eğitimi verileceğini belirtti.

geçici koruma altındaki suriyeliler proje açılışKaynak: İŞKUR

“Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi” Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İŞKUR tarafından Dünya Bankası işbirliğinde hayata geçirilen proje geçici koruma altındaki Suriyeliler ve Türk vatandaşlarınını kapsıyor. Avrupa Birliği “Türkiye’deki Mülteciler İçin AB Mali Yardım Programı (FRIT)” kapsamında yürütülecek olan 48 milyon Avro bütçeli proje kapsamında, Suriyeli sığınmacıların ve Türk vatandaşlarının aktif işgücü programlarından faydalandırılarak istihdam edilebilirliklerinin artırılması, İŞKUR’un kurumsal kapasitenin ve çalışma izinleri altyapısının geliştirilmesi hedefleniyor. Toplam 30 ay sürecek şekilde planlanan projenin pilot illeri arasında İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana yer alıyor.

Proje kapsamında 7 bin 400 Suriyeli sığınmacı ve 7 bin 400 Türk vatandaşı olmak üzere toplam 14 bin 800 farklı kişiye ulaşılması hedefleniyor. Projeden faydalanacak kişilerin iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri, Türkçe dil eğitimleri, beceri eğitim kursları, uygulamalı eğitim programları ve işgücü piyasası uyum programları ile niteliklerinin ve mesleki becerilerinin geliştirilmesi, işgücü piyasasına uyumlarının artırılması öngörülüyor.

İŞKUR Dış İlişkiler ve Projeler Dairesi Başkanlığı’ndan bir yetkili ile yapılan telefon görüşmesinde söz konusu eğitimler sonrasında katılımcıların direkt istihdam edilmeyeceği, fakat iş bulmaları için İŞKUR İl Müdürlükleri tarafından danışmanlık hizmeti verilebileceği de belirtildi. Eğitim programlarına katılacak 14 bin 800 kişinin bu projeye nasıl başvuracaklarının henüz net olmadığını belirten yetkili, İŞKUR tarafından yapılacak bir duyuruyla başvuruların alınabileceğini ya da İŞKUR İl Müdürlüklerinin katılımcıları seçme durumunu olabileceğini söyledi.

İstihdam projesi “Türkiye’deki Mülteciler İçin AB Mali Yardım Programı” kapsamında yürütülüyor

Türkiye’deki Mülteciler için AB Mali Yardım Programı (FRIT), AB üyesi ülkelerin Türkiye’deki mültecileri destekleme amacı doğrultusunda ortaya çıkmış bir program. Mali Yardım Programı için 3 milyar Avroluk operasyonel fonun tamamı, 72 proje ile birlikte taahhüt edilerek sözleşmeye bağlandı. Şu ana kadar 1.85 milyar Avronun üzerinde bir ödeme yapılmış. Hangi faaliyetlerin ne kadarlık bütçeyle destekleneceğine ve hangi mali araçların kullanılacağına dair stratejik yönlendirmeyi Mali Yardım Aracı Yönlendirme Komitesi yapmakta. AB’ye üye ülkelerin temsilcilerinden oluşan, Türkiye’nin de danışman sıfatıyla katıldığı Yönlendirme Komitesine, Avrupa Komisyonu başkanlık etmekte. Projeler ise ihtiyaç değerlendirmesine göre ve devreye sokulan finansman araçlarının prosedürleri takip edilerek seçilmekte.

Telefon görüşmesi yapılan İŞKUR Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanlığı yetkilisi, Türkiye’deki Mülteciler için AB Mali Yardım Programı” kapsamında hayata geçirilen “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi”nin giderlerinin tamamının AB tarafından karşılandığını da belirtti.

Bu program kapsamında gerçekleşen eğitim, sağlık ve sosyo-ekonomik destek ile ilgili ayrıntılı bilgiye programın tanıtım sayfasından ulaşılabiliyor. Burada yer alan bilgilere göre program kapsamında 500 bin Suriyeli mülteci çocuğun eğitime erişimi sağlandı. 5 bin 500 Türkçe dil öğretmeni 23 ilde istihdam edilerek 312 bin çocuğa dil eğitimi sağlandı ve 125 sağlam yapı ile 50 prefabrik okul inşa edildi. Yaklaşık 45 bin öğrenci ise devam etmekte olan eğitim desteğinden faydalanıyor. Program kapsamında eğitim desteğinin yanında sağlık ve insani yardım alanlarında da uygulamalar olduğunu görmek mümkün.

FRIT Factsheet TR info

FRIT Factsheet TR version info 2

Kaynak: AB Türkiye Delegasyonu

“Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi” de FRIT kapsamında fon alıyor. Yani Suriyeli mülteciler ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsayan, istihdam eğitim programlarının giderlerinin Avrupa Birliği tarafından karşılandığı söylemek mümkün.

Sonuç olarak, 7 bin 400’ü Suriyeli mülteci, 7 bin 400’ü Türk vatandaşı olmak üzere toplamda 14 bin 800 kişinin işe alınacağı veya istihdam edileceği bilgisi gerçeği yansıtmıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İŞKUR tarafından Dünya Bankası işbirliğinde hayata geçirilen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi” kapsamında 14 bin 800 kişinin istihdam edilebilirliğini artırmak amacıyla çeşitli eğitim programları ile danışmanlık alması bekleniyor. Ancak bu, eğitime katılan herkesin işe alınacağı anlamına gelmiyor.