İskoçya’da tuvaleti kullanmak isteyenlerin eve alınmasının hukuki zorunluluk olduğu iddiası

İskoçya’da tuvaleti kullanmak isteyenlerin eve alınmasının hukuki zorunluluk olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddia bir şehir efsanesi.

2012 yılında Britanya Hukuk Komisyonu'nca yürütülen araştırmada böyle bir kanunun olduğuna kanıt olmadığı belirtilmiş.

Kanunda yeri olmasa da efsanenin kaynağının İskoç gelenekleri olabileceği söyleniyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada uzun yıllardır yer alan paylaşımlarda İskoçya’da kapınızı çalıp tuvaleti kullanmak istediğini söyleyenlere izin vermenin hukuki zorunluluk olduğu iddia ediliyor.

iskocyatuvaletiddiasi

İskoçya’da böyle bir kanun yok

İddiayla ilgili anahtar kelimelerle arama yaptığımızda bir şehir efsanesi ile karşı karşıya kaldığımız anlaşılıyor. İddia birçok yabancı kaynakta da yer alıyor. 

The Telegraph 2008 yılında en tuhaf 10 Britanya yasasından biri olarak seçmiş. Ancak 2012 yılında BBC’de yer alan habere göre, Britanya’da bağımsız bir yasal kurum olan Hukuk Komisyonu'nun sitesi incelendiğinde, böyle bir kanun olmadığı anlaşılıyor. Komisyon, iddianın bir şehir efsanesi olduğunu aktarmış. 

Hukuk Komisyonu yetkilisi yaptığı değerlendirmede kanun kitabında olmasa da, efsanenin kaynağının “İskoç halkının güçlü konukseverlik geleneği” olabileceğini belirtmiş. Dolayısıyla yasal bir zorunluluk olmasa da, filli bir davranış kodu söz konusu olabilir.

bbcefsaneileilgilihaberi

Kaynak: BBC.

Bir diğer kaynakta yer alan tahmine göre böyle bir şehir efsanesinin kaynağı, bir zamanlar İskoçya’da başkalarının mülklerinden izinsiz geçişe izin veren yasadan kaynaklanıyor olabilir.

Britanya Hukuk Komisyonu bu gibi gerçekliği şüpheli olan birçok efsane üzerine bir araştırma yürütmüş.

Şehir efsaneleri yeterince ayrıntı vermeden, garip, dramatik, komik unsurlar barındırır. Günümüze kadar farklı şekillerde gelen şehir efsanelerinin ilk kaynağını da belirlemek her zaman mümkün de olmayabilir. Yapılması gereken bunların gerçekliğini sorgulayıp, küçük bir internet araştırması yapmak.

Doğruluk Payı da iddiayı incelediği bir analiz yayınladı.