İrlanda Sağlık Bakanlığı’na ait olduğu öne sürülen yan etki posteri

İrlanda Sağlık Bakanlığı’na ait olduğu öne sürülen yan etki posteri

Bulgular

Paylaşımdaki posterde İrlanda Cumhuriyeti logosu olsa da, logonun yanındaki “Muintir na hÉireann, People of Ireland” yazısı İrlanda Sağlık Bakanlığı’na ait değil.

“Muintir na hÉireann” yani İrlanda Halkı olarak bilinen grup, 1990’larda İrlanda'da popülist bir siyasi partiyi temsil ediyordu.

İrlanda Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’na ait sitede aşıların ani ölümlere sebep olduğunu söyleyen bir açıklama yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir iddiada, İrlanda’da Sağlık Bakanlığı’nın aşı merkezlerinin girişine Covid-19 aşılarının yan etkilerini gösteren bir uyarı metni astığı iddia edildi. Metinde aşının yan etkisi olarak ani ölüm olduğu da yazıyor. 

covid 19 irlanda bakanlik aciklamasi iddiasi

Posteri İrlanda Sağlık Bakanlığı hazırlamamış 

Öncelikle posteri dikkatle incelemek gerekiyor. Posterin sağ altında İrlanda Sağlık Bakanlığı’nın da kullandığı İrlanda Cumhuriyeti’ne ait logo kullanılmış. Ancak bu logonun yanında “Muintir na hÉireann, People of Ireland” yazıyor. Bu ifade İrlanda Sağlık Bakanlığı’na ait değil. Bakanlığın logosunun yanında “An Roinn Slainte, Department of Health” yazısı yer alıyor. “Muintir na hÉireann” yani İrlanda Halkı olarak bilinen grup, 1990’larda İrlanda'da sosyal muhafazakar ve popülist politikalara sahip olduğu bilinen bir siyasi partiyi temsil ediyordu. Ancak günümüzde parti varlığını sürdürmüyor. 

irlanda iddia gorseli yakin

Sahte posteri yakınlaştırdığımızda, “Muintir na hÉireann, People of Ireland” yazdığını görüyoruz. 

irlanda saglik bakanligi

İrlanda Sağlık Bakanlığı’nın orijinal logosu.

İrlanda Covid-19 aşısının ölümlere sebep olduğunu söylemiyor

Posterde sağlık otoritelerine danışılması için bir de internet adresi eklenmiş. www.hpra.ie adresi İrlanda Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’na ait. Kurum İrlanda hükümetine, danışmanlık yapıyor ve hem halk sağlığı hem de hayvan sağlığından sorumlu. İlaçları, tıbbi cihazları ve klinik ürünlerin düzenlenmesi ve güvenliği gibi konuları takip ediyor. 

Kurumun sitesinde aşıların ani ölümlere sebep olduğunu söyleyen bir açıklama yok. İnternette hem sağlık bakanlığı hem de kurumun böyle bir poster hazırlayıp hazırlamadığına bakmak için anahtar kelimelerle arama yapabiliriz. Ancak arama sonuçlarında ne İrlanda Cumhuriyeti’nin ne de sağlık bakanlığının hazırladığı posterlerde bu görsele rastlanıyor. 

İrlanda Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’nun sitesinde Covid-19 aşılarının güvenliğiyle ilgili aylık raporlar yayınlanıyor. Bu raporlarda Covid-19 aşılarının ani ölüme sebep olduğunu anlatan bir ifade yok. Aksine, şimdiye dek kuruma toplam 90 ölüm raporu gönderilmiş. Ancak, bu ölümlerin altta yatan hastalıklardan, doğal nedenlere bağlı gelişmiş olabileceğinden söz edilmiş ve aşının ölüme sebep olduğunu göstermediği söylenmiş. 

Konuyla ilgili İrlanda Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu sözcüsü Siobhan Molloy, AP'ye bir açıklama yaparak, posterin kendilerine ait olmadığını belirtmiş

İrlanda’da yaş gruplarının birçoğu tam aşılı

İrlanda’da Covid-19’a 300 binden fazla kişinin yakalandığı, 5 binden kişinin de öldüğü biliniyor. Yaklaşık 5 milyon nüfuslu ülkede aşılama oranları ise yüksek. İrlanda, 2021 yılında en az beş farklı aşıdan 14 milyon doz alarak nüfusunu aşılıyor. BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson uygulanan aşılar arasında. 

asilama oranlari irlanda

Aşıların yan etkileriyle ilgili İrlanda’nın sağlık kurumlarınca yapılan herhangi bir bilgilendirmede de ani ölümün aşının yan etkileri arasında olduğu bilgisi yok