Instagram’da ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim gittiği iddiası

Instagram’da ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim gittiği iddiası

Karma Karma

Bulgular

Hikayeler kısmında aldığınız ekran görüntüsü karşı tarafa bildirim gitmesine sebep olmayacak.

Ancak bir kişinin Hikayeler kısmına eklediği görüntüye, iki kez izlendikten sonra kaybolan görüntülü cevap gönderirseniz, bu cevabın ekran görüntüsünün bildirimi karşı tarafa gönderilecek.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Hürriyet, Sol Haber,NTV, Habertürk gibi haber sitelerindeki haberler ve sosyal medyada yer alan paylaşımlarda Instagram’ın Hikaye (Instagram Story) özelliği kullanılırken başkalarının paylaşımlarının ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim gideceği iddia edildi.

Takip ettiğiniz kişilerin Hikayeler kısmına koyduğu fotoğrafların ya da ekran görüntüsü alındığında bildirim gideceği iddiası doğru değil. Instagram’ın Hikayeler bölümünde yaptığı son güncelleme ile arkadaşlarınızın Hikaye’lerine video ve fotoğraflarla cevap verilebiliyorsunuz. Son güncellemeyle, Instagram’da yayınlanan bir Hikaye’ye fotoğraf ve video ile doğrudan (Direct) cevap verildiğinde ekran görüntüsü alındığında bildirim gidiyor.

Instagram’ın resmi Facebook sayfasında yaptığı açıklamada özellik şöyle ifade ediliyor:

Bir arkadaşınız bir fotoğraf veya videoyla hikayenize yanıt verdiğinde bunu gelen kutunuzda görürsünüz. Yanıtı görmek için dokunabilir ve ayrıca sadece sizin görebileceğiniz orijinal hikayenin küçük resmini görebilirsiniz. Direct'te kaybolan fotoğraf ve videolarda olduğu gibi, arkadaşlarınız ekran görüntüsü aldığınızda veya içeriği yeniden oynattığınızda bunu görür.

Bugünkü güncelleme Direct'i Instagram'da arkadaşlarınızla eğlenceli ve görsel konuşmalar yapmak için en iyi yer haline getirmenin yollarından sadece biri.

“Direct'te kaybolan fotoğraf ve videolarda olduğu gibi, arkadaşlarınız ekran görüntüsü aldığınızda veya içeriği yeniden oynattığınızda bunu görür.” ifadesiyle kastedilen bir arkadaşınızın ancak Hikaye’sine fotoğraf ya da videoyla cevap verdiğinizde eğer karşınızdaki kişi ekran görüntüsü alırsa bildirim alacağınız.

Sonuç olarak, Instagram’da Hikayeler kısmında aldığınız ekran görüntüsü karşı tarafa bildirim gitmesine sebep olmayacak. Ancak bir kişinin Hikayeler kısmına eklediği görüntüye, iki kez izlendikten sonra kaybolan görüntülü cevap gönderirseniz, bu cevabın ekran görüntüsünün bildirimi karşı tarafa gönderilecek.

Instagram ekran görüntüsü için bildirimi test ediyor

Instagram birinin hikayesinden ekran görüntüsü alındığında kişiye bildirim gitme özelliğini test etmeye başladı. Teste dahil olan kişiler başka birisinin hikayesinin ekran görüntüsünü aldığında bir uyarıyla karşılaşıyor ve bir daha başka birinin hikayesinden ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim gideceği belirtiliyor. Teste dahil olanların karşısına çıkan ekran şöyle:

screen shot story

TechCrunch’ta yer alan yazıda Instagram’ın bu test uygulamayı hayata geçirip geçirmeyeceğinin etkileşime bağlı olduğunu ve pek çok kişinin bu uygulama nedeniyle daha az hikaye izlemesinin mümkün olduğunu belirtti.

Güncelleme: 27/02/2018

Instagram'ın test güncellemesi eklendi.