Instagram ve Facebook'un Maduro’nun hesaplarındaki 'mavi tiki' kaldırdığı iddiası

Instagram ve Facebook'un Maduro’nun hesaplarındaki 'mavi tiki' kaldırdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve TRT HaberSputnik, En son Haber, T24, İnternet Haber gibi internet siteleri tarafından yapılan haberlerde, Instagram ve Facebook’un Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun kişisel hesaplarında bulunan “mavi tiki” kaldırdığı iddia edildi. Haberlerde, hesabın doğrulandığını gösteren “mavi tik”in kaldırılmasının ABD Başkanı Donald Trump’ın, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu ülkenin “geçici devlet başkanı” olarak tanıdığını açıklamasından sonra olduğu da ifade edildi.

maduro venezuela

Ancak, Instagram ve Facebook’un Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun kişisel hesaplarındaki onay ibaresini kaldırdığı iddiası doğru değil. Maduro’nun kişisel hesaplarında daha önce de “mavi tik” bulunmuyordu.

Maduro’nun hesapları “mavi tik”li değildi

İnternetteki sayfaların geçmişteki görüntülerine ulaşılabileni archive.org isimli internet sitesinden Maduro’nun kişisel hesaplarını incelemek mümkün. Maduro’nun kişisel Instagram hesabının 6 Ekim 2017 tarihli görüntülerine bakıldığında doğrulanmış hesaplara verilen mavi tik sembolünün olmadığı görülebiliyor.

maduro ınstagram

Benzer şekilde Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun kişisel Facebook hesabının da arşiv görüntülerini bulmak mümkün. 22 Ocak 2019 tarihli arşiv görüntüsünde Maduro’nun hesabında “mavi tik” olmadığı fark edilebiliyor.

maduro mavi tık

Maduro’nun sosyal medya hesaplarındaki onay ibaresinin kaldırıldığı iddiasının dünyanın farklı yerlerinde de paylaşıldığını söylemek mümkün. AFP’nin teyit birimi de 25 Ocak 2019’da yayınladığı bir haberde söz konusu iddianın doğru olmadığını belirtiyor. Ayrıca haberde AFP’nin ulaştığı Instagram yetkililerinin iddiaların doğru olmadığına dair açıklamaları da bulunuyor.

23 Ocak 2019’da Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmişti. Bu durumun ardından ülkede Maduro’ya karşı eylemler patlak verdi. ABD ve Güney Amerika ülkeleri Guaido’ya destek açıklarken, Türkiye ve Küba Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya desteklerini açıkladı.