İnsana sarılan köpek fotoğrafının Türkiye’deki orman yangınlarından olduğu iddiası

İnsana sarılan köpek fotoğrafının Türkiye’deki orman yangınlarından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2017 yılından bu yana dolaşımda.

İlk paylaşımda herhangi bir yangınla ilişkilendirilmemiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan insana sarılan köpek fotoğrafının 28 Temmuz 2021’de Türkiye’de başlayan orman yangınlarında kaydedildiği iddia edildi. 

insanasarilankopekfotografininormanyanginlarindanolduguiddiasi

Fotoğraf 2017 yılından bu yana dolaşımda 

Fotoğrafı tersine görsel arama ile arattığımızda Türkiye’deki orman yangınlarından olmadığı anlaşılıyor. Fotoğraf farklı tarihlerde dolaşıma girmiş. 2019 ve 2020 yıllarında paylaşılan fotoğrafın en eski tarihli gönderisinin 2017 yılında olduğu görülüyor.

Öte yandan paylaşımlarda fotoğrafa yazılan açıklamanın farklı dillerde benzer olduğu unsuru dikkat çekiyor. Paylaşımlarda Türkçesinde de benzer olan şu açıklamaya yer verilmiş: “Bu adam yolda terk edilmiş bir köpek görmüş, arabayı durdurmuş ve böyle karşılanmış.” Paylaşım İngilizce, Portekizce, İtalyanca ve Türkçe dillerinde yapılmış. 

Fotoğrafın asıl kaynağını tespit edebilmek için farklı dillerde yapılan bu açıklamaları hem sosyal medya platformlarından hem de arama motorlarından aradığımızda onlarca paylaşıma rastlıyoruz.

fotografinaciklamasifacebooktanarayincacikansonuc

Twitter’da da en eski tarihli gönderinin 5 Şubat 2017 tarihinde yapıldığı tespit ediliyor. Yapılan bazı paylaşımlarda NewPangea isimli sayfanın kaynak olarak gösterilmiş

Portekizce yayın yapan NewPangea’nın Facebook hesabından da fotoğraf 5 Şubat 2017 tarihinde paylaşılmış. Daha eski tarihli paylaşımlara rastlanmadığı için fotoğrafın ilk kaynağı bu paylaşım olabilir.

5subat2017tarihliilkpaylasim

Bu paylaşımda fotoğraf herhangi bir yangınla da ilişkilendirilmemiş.