İnsan hakları aktivisti Esra el Gamham hakkında Suudi Arabistan'da idam kararı verildiği iddiası

İnsan hakları aktivisti Esra el Gamham hakkında Suudi Arabistan'da idam kararı verildiği iddiası

Karma Karma

Bulgular

Suudi Arabistan’ın Kamu Savcılığı birimi tarafından Esra el Gamham hakkında idam kararı istendiği doğru.

Ancak karar kesinleşmiş değil.

Fotoğraftaki kişi ise Esra el Gamham değil, Suudi Arabistanlı bir başka aktivist olan Samar Badawi.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde yer alan paylaşımlarda Suudi Arabistan’da insan hakları aktivisti Esra el Gamham hakkında Katif'teki protestoları desteklediği için idam kararı verildiği belirtildi. Bu iddia ile birlikte Gamham olduğu belirtilerek bir fotoğraf da paylaşıldı. Gamham’ın idam edildiğine yönelik iddialar da bulunuyor.

İddia Adem Namlı isimli Twitter kullanıcısı tarafından 20 Ağustos 2018 tarihinde paylaşıldı ve 4 binden fazla retweet, 7 binden fazla beğeni aldı.

Esra el Gamham’ın idamını haberleştiren CNN Türk de aynı fotoğrafı kullandı.

idam cezasina carptirilan esra el gamham

Suudi Arabistan'ın Kamu Savcılığı birimi tarafından Esra el Gamham hakkında idam kararı istendiği doğru. Karar henüz kesinleşmiş değil. İddia ile birlikte paylaşılan fotoğraftaki kişinin Gamham olduğu iddiası ise doğru değil. Fotoğraftaki kişi Suudi Arabistanlı bir başka aktivist olan Samar Badawi.

Esra el Gamham’ın idamı henüz gerçekleştirilmedi

Esra el Gamham hakkında Suudi Arabistan’ın Kamu Savcılığı birimi tarafından idam cezası istendiği doğru ancak kendisi henüz idam edilmedi.

Bahsi geçen birim doğrudan Suudi Arabistan Kralına bağlı. Bu birim tarafından Gamham’a yönelik istenen idam kararı henüz kesinleşmiş değil. Bir sonraki duruşma ise 28 Ekim 2018 tarihinde görülecek. Bu duruşmada karara itiraz edilmesi bekleniyor. Ancak Kamu Savcılığı birimi tarafından alınan karar bu duruşmada da onaylanırsa bu sefer karar Suudi Arabistan Kralına sunulacak. Kral Salman’ın onaylaması durumunda idamın gerçekleşmesi mümkün.

Konuyla ilgili Reuters’a konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Orta Doğu temsilcisi Sarah Leah Whitson, bugüne kadar herhangi bir şiddet suçlamasında bulunulmayan birisinin ölüm cezasına çarptırılmasının korkunç olduğunu belirtti. Gamham, Suudi Arabistan’da idam cezasına çarptırılması istenilen ilk kadın aktivist.

Gamham, Suudi Arabistan’ın doğusunda 2011 yılından itibaren başlayan eylemlerde yer almış ve 2015 yılında eşiyle birlikte tutuklanmıştı.

Gamham’ın davasını takip eden ALQST isimli Londra merkezli insan hakları örgütü de 19 Ağustos’ta Twitter’dan bir açıklama yaparak savcılığın Gamham hakkında idam cezası istediğini belirtmişti. Gamham hakkındaki idam kararının düşürülmesi ve serbest bırakılması istendi.

Fotoğraftaki Samar Badawi de tutuklandı

İdam cezası alan Esra el Gamham olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf ise Suudi Arabistan’da kadın hakları konusunda mücadele veren aktivist Samar Badawi’ye ait.


Samar Badawi 2012 yılında Uluslararası Kadın Cesaret Ödülü’ne layık görülmüştü. Ödül töreni sırasında Hillary Clinton ve Michael Obama ile çekilmiş fotoğrafı da bulunuyor.

samar badawi hillary clinton

Badawi 2015 yılında yerel seçimlere katılmasına izin verilen tek kadın adaydı ancak Suudi yetkililer oy pusulalarından ismini kaldırtmıştı.

Badawi, 30 Temmuz 2018 tarihinde Suudi Arabistan’daki erkek vesayet sistemine (male guardianship system) karşı mücadele eden diğer kadın aktivistlerle birlikte tutuklandı. Suudi Arabistan kaynakları ise aktivistlerin tutuklanma nedenini Suudi karşıtı güçlere bilgi sağlamak olarak ifade etti.