İnşallah kelimesinin Almanca sözlüğe yeni girdiği iddiası

İnşallah kelimesinin Almanca sözlüğe yeni girdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

"İnşallah" kelimesi Alman dilinin önemli sözlüklerinden Duden'de 1942 beri yer alıyor.

Kelime Duden'in resmi internet sitesinde de görülebilir.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak gelen iletide “inşallah” kelimesinin Almanca’nın önemli sözlüklerinden Duden’e henüz girdiği iddia edildi. Twitter’da paylaşılan gönderi 700’e yakın beğeni aldı. İddia Sabah, NTV, 24TV, Akşam ve Sputnik gibi çeşitlihaber organları tarafından da paylaşıldı. 

inschallah iddia

1942’den beri sözlükte yer alıyor

Kelimenin sözlüğe yeni girdiğine dair paylaşımlar ve haberler devam ederken, Almanya’da yayınlanan Duden'inyetkilileri, 7 Ocak’ta Twitter’da @Dudenverlag hesabı üzerinden açıklama yaptı.

inschallah iddia2

Duden yaptığı açıklamada “Yeni bir gelişme vesilesiyle bilgilendirme: ‘Inschallah’ kelimesi 1942 yılından beri sözlükte bulunuyor. Kelimenin sözlüğe yeni alındığı haberleri gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Teyit, Duden’in basın sorumlusu Nicole Weiffen’e konu hakkındaki iddiaları sormak için ulaştı. Weiffen de sözcüğün yeni eklendiği bilgisinin yanlış olduğunu söyledi. Kelimenin 1941/42 yıllarından 12. basıma ait olduğunu tekrarlayarak, geçtiği sayfayı paylaştı.

inschallah iddia7

İnternet sitesinde satılan eski basım sözlüklerde de var

Duden’in 2012 basımlı sözlüğünde 12 cilt bulunuyor. Shop.duden’den satın alınabilen bu sözlüğün beşinci bölümü olan Das Fremdwörterbuch'un (Yabancı sözlük), 302. sayfasında “inschallah” kelimesini buluyoruz. 

sozluk 1

Sözcüğü 2015 baskısının 489. sayfasında görmek de mümkün.

sozluk2

Diğer yandan, kelimenin Duden’in resmi sitesinde de yer aldığını görüyoruz. Sitede kelimenin anlamı olarak ise “Allah isterse; Müslüman dünyasında gelecek ile ilgili olayları ifade eder” ifadesi yer alıyor. Kökeninin ise Arapça olduğu belirtilmiş.

\"\"

Avusturya'da yayın yapan Die Presse de konuyla ilgili bir haber hazırladı ve sözlüğün başka bir baskısını paylaşarak içinde "İnşallah" kelimesinin yer aldığını belirtti.

Sonuç olarak “inşallah” kelimesinin Almanca Duden sözlüğüne yeni girdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. “İnşallah” sözcüğü 1942’den beri bu sözlükte yer alıyor. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “çarpıtma” kategorisine örnek.