İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri uçaklarının gökyüzüne “Its Coming Home” yazdığı iddiası

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri uçaklarının gökyüzüne “Its Coming Home” yazdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video bir animasyon şirketi tarafından üretilmiş.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla gerçekleştirilen gösterilerden sonra benzer montajlar yapılmış.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAF) ait uçakların Hırvatistan ile oynanacak Dünya Kupası yarı final maçı öncesinde bir araya gelerek gökyüzüne “Its Coming Home” (Futbol Evine Dönüyor) yazdığı iddia edildi.

ntv spor futbol evine donuyor

Görüntüler İngiltere'nin 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda finale yükselmesinin ardından tekrar dolaşıma girdi. Bazı kullanıcılar görüntülerin final maçı öncesinde kaydedildiğine dair paylaşımlarda bulundu.

Video bir animasyon şirketi tarafından üretilmiş

Ancak videonun, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların bir araya gelerek gökyüzüne “Its Coming Home” yazdığını gösterdiği iddiası doğru değil. Video, Potion Pictures isimli animasyon şirketi tarafından kurgulanarak üretilmiş.

Videonun Potion Pictures’ın Twitter hesabından 10 Temmuz 2018’de paylaşıldığı görülebiliyor. Potion Pictures’ın söz konusu paylaşımın altına yorum yazan ve videoyu kullanmak istediğini belirten BBC’den bir gazeteciye kaynak gösterilmeleri halinde videoyu kullanabileceğini açıkladığı da fark ediliyor.

ingiltere kraliyet hava kuvvetleri

Buna ek olarak videoyu paylaşan başka bir kullanıcı da videonun Potion Pictures tarafından üretildiğini ve çok iyi bir iş olduğunu belirtiyor. Potion Pictures’ın bu tweeti ise retweet ettiği fark ediliyor.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla gerçekleştirilen gösterilerden sonra montajlanmış benzer görsellerin paylaşıldığını söylemek mümkün. Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan fotoğrafta da uçaklarla “Its Coming Home” yazıldığı görülebiliyor. Kullanıcı ise fotoğrafın gerçek olmadığını ifade ediyor.

ıts comig home fake 1024x907

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla 10 Temmuz 2018’de Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait 100 uçağın Buckingham Sarayı’nın üzerinden alçak uçuş yaptığı videonun tamamını izlemek mümkün. Gösteriye katılan uçaklar tarafından herhangi bir şekilde “Its Coming Home” yazılmadığı görülebiliyor. Gösterinin sonlarında ise bir grup uçak tarafından gökyüzünde 100. yıl kutlaması için “100” sayısı oluşturuluyor.

Potion Pictures’ın adresi ve videonun çekildiği yer aynı

Potion Pictures isimli şirketin internet sitesinden adresine bakıldığında 1st Floor,181 Union Street, London SE1 0LN olduğu görülüyor. Bu adres Google Haritalar’da sokak görünümünde aratıldığında videonun çekildiği yerin yakınında olduğu görülüyor. Videoda çekim yapılan yerdeki binalar ve Jerwood Space yazılı bayrak Potion Pictures şirketinin adresinin sokak görüntüsüyle de örtüşüyor.

ingiltere hırvatistan

ingiltere 1024x611

Güncelleme: 13/07/2021

Video hakkında yapılan son paylaşımlar eklendi.