İneklere salatalık verildiğini gösteren videonun güncel olduğu iddiası

İneklere salatalık verildiğini gösteren videonun güncel olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler 2020’den.

Video birçok dilde dolaşıma girmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadaki paylaşımlarda, ineklere salatalık verildiğini gösteren videonun güncel olduğu iddia edildi.

Videoya eşlik eden paylaşımlar, güncel fiyat artışlarının nedeninin gıda arzının kasten baltalanması olduğu vurgusunu taşıyor ve videonun yeni olduğu mesajı veriyor. 

ineklere salatalik verildigini gosteren videonun guncel oldugu iddiasi

Video güncel değil

Videodan alınan ekran görüntüleriyle tersine görsel arama yaparak, videonun paylaşım tarihinin 2020’ye uzandığını görüyoruz. Video 2020’de Rusça ve Farsça gibi çeşitli dillerde dolaşıma girmiş.  

2020’de Farsça olarak dolaşıma giren videonun arka planında “Sabret lan gardaş” isimli Türkçe bir şarkı duyuluyor. Bu şarkı, bugün yeniden dolaşıma giren videolarda da var. Şarkıyı TikTok’ta aradığımızda, bu ses altında kaydedilmiş daha eski tarihli bir paylaşıma rastlamıyoruz. 

Videonun kaydedildiği ahırda ayırt edici bir özellik yok fakat ipucu verebilecek bir diğer ayrantı ineklerin kulağındaki küpeler. Türkiye’de Tarım Orman Bakanlığı onaylı küpelerle, videodaki ineklerin küpesi uyuşuyor. Video Türkiye’den olabilir fakat sarı küpeler evrensel ve videonun çekidiği konumu tespit edebilmek için yeterince ayırt edici değil. Ayrıca e-devletten küpe no sorgulanabiliyor ama bu bilgi net gözükmüyor.

Çiftçiler zaman zaman ürünleri satmak daha maliyetli olduğunda ürünleri hayvanlarına verebiliyorlar. Benzer haberlere 2012 ve 2019’da da rastlamak mümkün. Bazen ürünler gıda güvenliği risklerinden dolayı da imha edilebiliyor.

Güncel fiyat artışlarının nedeninin kasten gıda imhası olduğunu gösteren açık bir kanıt bulunmuyor. Birkaç gün önce Aksaray'da açık bir alana dökülen soğanlardan dolayı bir soruşturma açılmış; ancak bir sonuç çıkmış değil.