İllüstrasyonun bir Arap karikatüriste ait olduğu iddiası

İllüstrasyonun bir Arap karikatüriste ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İllüstrasyon Türkiye'den bir illüstratöre ait.

İllüstrasyonu çizen Hakan Keleş kişisel hesabından iddiayı yanlışladı.

Sosyal medyada ve bazı sitelerde paylaşılan bir illüstrasyonu, Arap bir karikatüristin çizdiği öne sürüldü. Görselde Türkiye olduğu anlaşılan bir kentin sokaklarında alışveriş arabasıyla gezen ve geleneksel Körfez giysileri giyen bir erkek çizimi görülüyor.

“Arap karikatüristten utanç verici Türkiye çizimi” notuyla yayılan illüstrasyon, Türkiye’deki konut fiyat artışı ve yabancılara konut satışına dair eleştirilerle birlikte paylaşıldı.

iddia ekrani arap karikaturistten utanc verici turkiye cizimi iddiasi 1png

İllüstrasyon Hakan Keleş’e ait

Çizimi tersine görsel arama yoluyla aradığımızda, Türk illüstratör Hakan Keleş’in hesabına gidiyoruz. Hasan Keleş illüstrasyonu 9 Kasım 2021 tarihinde “Damping” (İndirim) notuyla paylaşmış.

illustrasyonun arap karikaturiste ait oldugu iddiasi hakan kelespng

İllüstrasyonun hatalı ilişkilendirilmesinin ardından, Hakan Keleş Twitter hesabından iddiayı yanlışlamış

hakan kelesin iddiayi yanlisladigi tweetpng

Hakan Keleş, konut krizi gibi Türkiye gündemiyle ilgili birçok konuda çizimler ve animasyonlar hazırlıyor. İptal edilen Zeytinli Rock Festivali ile KPSS sınavı hakkında da çizimleri var. 

Türkiye’de yaşamın giderek pahalılaşması ve konut fiyatlarındaki artış, genelde yabancılara konut satışıyla ilişkilendiriliyor. Ancak krizin yegane sebebi bu değil.  Konut kredi faizleri, kentsel dönüşüm, inşaat maliyetleri gibi pekçok neden konut piyasasını etkiliyor. 

hakan keles kpss illustrasyonupng

İddia daha önce Malumatfuruş tarafından da incelendi.