İki yaşındaki bir çocuğun enjeksiyon yoluyla aldığı civa miktarı 100 gramdan 237 grama yükseldi iddiası

İki yaşındaki bir çocuğun enjeksiyon yoluyla aldığı civa miktarı 100 gramdan 237 grama yükseldi iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Aşılarda herhangi bir maddenin gram cinsinden bulunması mümkün değil.

Aşıların kendisi 0,5 mililitrelik sıvılardan oluşuyor; bu sıvılarda timerosalın bulunabileceği miktar 0,24 miligram

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Soner Yalçın, Kara Kutu-Yüzleşme Vakti'ndeki aşılarla ilgili bölümde “Aşının içinde ne var?” başlığı altında aşılar içerisindeki timerosal oranlarından bahsediyor. Kitabın 271. sayfasında 1980’li yılların ortalarında yapılan karma aşıda da timerosal olduğunu; iki yaşına kadar dört aşı vurulan bir çocuğun 100 gram timerosal aldığını iddia ediyor. 90’lı yılların başında ise menenjit ve sarılık aşılarının da rutin aşılara dahil olmasıyla, çocuğun aldığı civa miktarının 100 gramdan 237,5 grama çıktığını öne sürülüyor. 

Eğer Yalçın yazım hatası yapmadıysa, aşılar hakkında pek bir şey bilmediğini kanıtlamış. Aşılardaki civa miktarını “gram” cinsinden ifade etmek, bilgisizlikle değilse de kötü niyet. Çünkü aşıların kendisi 0,5 mililitrelik sıvılardan oluşuyor; bu sıvılarda timerosalın bulunabileceği miktar 0,25 “miligram”. 

Yalçın’ın hatasıyla ilgili basit bir ağırlık birimi açıklamasında bulunalım

1 gram = 1000 miligram

O yüzden aşılarda herhangi bir maddenin gram cinsinden bulunması mümkün değil. Kitabı okuyan birinin zihninde canlandırdığı şeyse, bir çocuğun iki yaşına kadar olduğu aşılardan neredeyse 250 grama yakın cıva aldığı. 

Yalçın’ın kitabını ele aldığımız diğer yazılarımızı okuduysanız, intihal ve alıntı sorunlarına aşinasınızdır. Bu soruna iddianın yer aldığı paragrafta da rastlıyoruz. İddianın orijinalinin alındığı Change.org kampanyasına ve Beslenme Bülteni isimli internet sitesindeki yazıya baktığımızda, timerosal miktarının doğru verildiğini ve mikrogram ifadesinin sembollerle gösterildiğini görüyoruz.

“1980’li yılların ortalarına kadar sadece karma (difteri-tetanoz-boğmaca), çocuk felci ve kızamık aşıları uygulanıyordu ve bunlardan sadece karma aşı cıva (timerosal) içeriyordu. İki yaşına kadar 4 kere aşılanan çocuk ortalama (4×25)= 100μg timerosal alıyordu. 1990 yılların başında menenjit (HiB) ve sarılık (Hepatit B) aşıları da rutin aşılar arasına katıldı. Böylece 2 yaşındaki bir çocuğun enjeksiyon yolu ile aldığı cıva miktarı 100 μg’dan 237.5 μg’a yükselmiş oldu.”

Yani 1 microgram (μg) 1/1000 milligram (mg)’a eşit. (1 μg = (1/1000) mg = 0.001 mg)

Görüldüğü gibi orijinal metinde miktarlar doğru olmasa da, en azından doğru cinsten ifade edilmiş. Yalçın metni alırken sembolün ne olduğunu bilmediğinden mi yoksa mahsus mu ifadeyi gram olarak yansıttı bilemeyiz. Ancak sonuç olarak aşılarda 100 gram veya 237 gram cıva bulunduğu iddiası doğru değil.