İçme suyuna Özel Tüketim Vergisi getirildiği iddiası

İçme suyuna Özel Tüketim Vergisi getirildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen paylaşımlarda, içme suyuna ÖTV getirildiği iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan iddia yaklaşık 600 kişi tarafından beğenildi. Facebook’ta paylaşılan ve yaklaşık 2 bin kişinin beğendiği bir gönderide devletin artık sudan yüzde 10 ÖTV almaya başladığı belirtildi.

otv zam

İçme suyuna ÖTV uygulaması gelmedi

Ancak, içme suyuna yüzde 10 ÖTV zammı geldiği iddiası doğru değil. Maliye Bakanlığı’nın üretici fiyat endeksindeki son altı aylık değişimin ortalamasına paralel olarak belirlediği özel tüketim vergisi (ÖTV) artışı alkollü içecekleri kapsıyor.

20.09 ve 22.02 numaralı fasıllarda yer alan içecekler ise içme suyu kapsamında değerlendirilmeyen içecekler olarak göze çarpıyor.

suya otv geldi

3 Temmuz 2017’de yürürlüğe giren listede 20.09 numaralı fasılın (üzüm şırası dahil) meyva suları ve sebze sularını kapsadığı görülebiliyor. Yüzde 10 olarak belirtilen rakam hali hazırda bu fasılda uygulanan vergi miktarını gösteriyor. Bu oranın hemen yanında yer alan Asgari Maktu Vergi Tutarı’nda ise herhangi bir değişikliğin olmadığı fark edilebiliyor.

suya zam otv

Aynı tarihli belgede yer alan 22.02 numaralı fasılda ise mineralli su ve gazlı sular dahil ilave şeker veya diğer tatlandırıcı maddeler katılmış alkolsüz içecekler kastediliyor. Yine bu satırın sonunda hali hazırda uygulanan vergi oranı yer alıyor ve herhangi bir fiyat artışının olmadığı görülebiliyor.

İçme suyunun bulunduğu fasıl 22.01 numaralı

Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2018 Türk Gümrük Tarife Cetveli’nin 22. fasılında içecek kalemleri düzenleniyor. Buna göre listeye bakıldığında içme suyunun 22.01 numaralı fasılda düzenlendiği fark edilebiliyor.

su otv zam

22.01 numaralı fasılda ilave şeker veya diğer tatlandırıcı maddeler kullanılmamış veya lezzetlendirilmemiş içecekler kast ediliyor. İçme suyu ise 2201.90.00.00.11 olarak açıkça belirtiliyor.

Meyve suyu (nektar), limonata, mineral ve gazlı su, sade gazoz gibi içeceklerin özel tüketim vergisi kapsamına alınmasını öngören değişiklik ise Kasım 2017’deki TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmiş ve böylece bu ürünlere yüzde 10 ÖTV uygulanmaya başlamıştı.

Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl içme suyuna ÖTV uygulanmadığını ifade etti

İçme suyuna ÖTV uygulanmaya başladığı iddiasının sosyal medyada yayılmasından sonra vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl paylaştığı bir tweetinde söz konusu iddianın doğru olmadığını ifade etti.

ozan bingol

Ayrıca konu hakkında da teyit.org’a konuşan Bingöl, iddianın doğru olmadığını söz konusu listede yer alan 22.02 ve 20.09 numaralı ürünlerin meyve suları ve gazlı içecekleri ifade ettiğini belirtti.

3 Temmuz’da yürürlüğe giren yeni listeyle alkollü içeceklerde uygulanan ÖTV miktarı yüzde 15.5 arttı. Bakanlık Şubat ayında da alkollü içeceklerdeki ÖTV miktarını yüzde 7 arttırmıştı. Bunlara ek olarak Haziran ayının sonunda Resmi Gazete'de yayınlanan değişiklikle birlikte sigara başına 0.2429 TL olan asgari maktu vergi oranı 0.28 TL'ye, 0.3246 TL olan paket başına maktu vergi 0.42 TL'ye çıkartılmıştı.