İçişleri Bakanlığı'nın henüz yayınladığı iddia edilen Covid-19 tedbirleri genelgesi

İçişleri Bakanlığı'nın henüz yayınladığı iddia edilen Covid-19 tedbirleri genelgesi

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İçişleri Bakanlığı, belgenin sahte olduğunu açıkladı.

İddiada yer alan belge, başka bir resmi evrak tahrif edilerek oluşturulmuş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Kapalı mesajlaşma platformlarında İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlandığı iddia edilen, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için Covid-19 tedbirlerini içeren bir belge paylaşıldı. 11 Ağustos 2020 tarihli belgede sokağa çıkma yasağı düzenlemelerini içeren bilgiler olduğu görülüyor. 

ic isleri genelge iddiasi koronavirus

Belge, başka bir resmi evrak tahrif edilerek oluşturulmuş

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlandığı iddia edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yönelik yeni Covid-19 tedbirleri konulu, 2020/25-2 sayılı genelge iki başlıktan oluşturulmuş. Belgede sokağa çıkma düzenlemesi ile sokağa çıkma tedbirleri kapsamına giren hastalıklardan bahsediliyor. 

Ancak İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde 2020/25-2 sayılı bir genelge ya da konuyu içeren herhangi bir bilgilendirme bulunmuyor. Bakanlık son olarak 4 Ağustos 2020 tarihinde 81 il valiliğine “Covid-19 tedbirleri” konulu ek genelge göndermiş. 10 Ağustos’ta ise “Covid-19 Tedbirleri Denetimleri” konusunda vali, kaymakam, belediye başkanı gibi yöneticilerin denetimlere katılmasını söyleyen bir genelge yayınlanmış

İddiadaki belgede, belge sayısı “B.05.0.İLİ.0.02.02.00-877/3615” olarak verilmiş. Bu belge sayısı İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Genelgeler bölümünde yer alan “Genelge: 2012/25” başlıklı genelgedekiyle aynı.

Ancak 8 Ağustos 2020’de yayınlanan bu genelge Covid-19 tedbirlerini değil; başkent dışında tören, kutlama ve karşılamalar hakkındaki düzenlemeleri içeriyor. Yani mevcut bir resmi evraktaki tarih, konu gibi başlıklar manipüle edilerek, sahte bir belge üretilmiş. Resmi belgede uyulması gereken yazım kuralları da izlenmemiş.

icisleri belge karsilastirma sahte belgejpg

Montajlanarak oluşturulan belge ve orijinal belge.

Bakanlık belgeyi yalanladı 

İçişleri Bakanlığı yayılan genelgenin ardından, belgenin sahte olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Bakanlık, “Biz, yalanlamaktan yorulduk, birileri, ısrarla, birkaç günde bir yalan belge üretmekten yorulmadı” yorumunda bulundu. 

icisleri sahte icerik aciklamasi twitter

İddiaya konu olan belgede 1955 ve altı doğumlu vatandaşların eğer kalp ve damar, solunum sistemine ait rahatsızlıkları varsa 22 Ağustos 2020 tarihine kadar evlerinde bulunmaları gerektiği söyleniyor. İçişleri Bakanlığı’nın son yayınladığı genelgede ise bu ifadelerin hiçbiri yer almıyor. Genelgede erken tespit, evde izolasyon ve evde tedavi süreçlerinden ve alınacak tedbirlerden bahsediliyor. 

Genelgeye bağlı olmasa da bazı illerde il pandemi kurulları, ya da valilikler çeşitli kısıtlama kararları alabiliyor. Sivas Valiliği 13 Ağustos 2020 tarihi itibariyle 65 yaş üstü vatandaşlara belli saatler arasında sokağa çıkma kısıtlaması getirdiğini açıkladı. Ancak bu karar ülke geneli için geçerli değil. 13 Ağusos 2020 itibariyle ülke genelinde, genelgedeki gibi bir karar alınmış değil.

Bakanlık tarafından pandeminin başından bu yana yayınlanan genelgelerde de benzer ifadelere rastlanmıyor