Süleyman Soylu'nun '15 Temmuz’u FETÖ yapmadı' dediği iddiası

Süleyman Soylu'nun '15 Temmuz’u FETÖ yapmadı' dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuşması bağlamından koparılarak aktarılmış.

Bakan Soylu, “15 Temmuz’u FETÖ yapmadı" sözüne, örgütün arkasında ABD devletinin olduğunu iddia etmek için başvuruyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde kullanılan bazı başlıklarda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı bir televizyon programında “15 Temmuz’u FETÖ yapmadı” dediği iddia edildi.

İddia, Twitter’da #15TemmuzuKimYaptı etiketiyle binlerce paylaşım yapılmasına neden oldu.

suleymansoylunundarbeyifetoyapmadidedigiiddiasi

Soylu’nun konuşması bağlamından koparılmış

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2 Şubat tarihinde Haber Global'de yayınlanan Az Önce Konuştum adlı programa katıldı.

Soylu, iddiada belirtilen cümleyi programın 50. dakikasından sonra dile getiriyor. Soylu bu bölümde Gülenci yapılanmayı "şeytani bir örgüt" olarak tanımladıktan sonra, örgütle mücadele edildiğini söylüyor. Ardından şu sözleri dile getiriyor: “15 Temmuz’u yapanlar sizi rahat bırakırlar mı? FETÖ mü yaptı 15 Temmuz’u? 15 Temmuz’u FETÖ yapmadı. Sizi rahat bırakmazlar. Ancak ayakta sağlam durursanız sizi rahat bırakırlar.”

Soylu’nun sözleri üzerine programın sunucusu Candaş Tolga Işık şu soruyu soruyor: “15 Temmuz’u FETÖ yapmadı ne demek?” Süleyman Soylu da “FETÖ mü yaptı sadece?” demek istediğini söylüyor ve sözlerine açıklık getiriyor: FETÖ’nün destekçilerini kast ettiğini, Gülen'in Amerika Birleşik Devletleri’nde olmasıyla bağlantılı olarak, darbenin arkasında ABD’nin olduğunu düşündüğünü ifade ediyor. Soylu'nun tam cümlesi şöyle:

“FETÖ mü yaptı sadece diyorum. FETÖ bugün nerede duruyor? ABD’de. Beş bilinmeyenli denklem değil. Çok büyük matematik bilmeye gerek yok.”

Haberlerde ve sosyal medyadaki paylaşımlarda, Soylu'nun sözleri bu bağlam es geçilerek aktarılmış. Soylu, program boyunca bu ABD bağlantısı iddiasını yineliyor.

Hürriyet yazarı Nedim Şener'e açıklamalarda bulunan Bakan Soylu da söyleriyle, ABD'nin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğunu, FETÖ'nün oradan gelen talimatla darbe yapmaya kalkıştığını kastettiğini aktardı.

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin Gülenci yapılanmayla bağlantılı olduğu açıklanmıştı. Türkiye Cumhuriyeti, hareketi Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak tanımlanıyor. Örgüt ABD'nin terör listesinde ise yer almıyor. ABD devleti ile örgüt arasında bağ olduğu iddiaları, darbe girişiminden bu yana gündeme geliyor.

Güncelleme: 04/02/2021

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun konuyla ilgili açıklaması eklendi.