İbn Haldun Üniversitesi açılış töreni için hazırlanan afişte “İbn” yerine “İbne” yazıldığı iddiası

İbn Haldun Üniversitesi açılış töreni için hazırlanan afişte “İbn” yerine “İbne” yazıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada gündeme gelen bir fotoğrafta, İbn Haldun Üniversitesi’nin açılış töreni için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan pankartta “İbne Haldun” yazıldığı iddia edildi. Fotoğraf Mynet, İstanbul Gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi’nde haber olarak yer aldı.

ibne haldun afis

Ancak iddia doğru değil. Fotoğrafın orijinaline bakıldığında “e” harfinin montajlanarak eklendiği görülmekte.

ibn haldun orijinal

teyit.org’a iletilen fotoğraflar

Fotoğrafın yayılmasından bir gün sonra 14 Mayıs’ta teyit.org’un elde ettiği fotoğraflara bakıldığında afişin “İbn Haldun” olarak aynı yerde asılı olduğu görülmekte. Ayrıca pankartın asılı olduğu Avcılar Merkez metrobüs durağının etrafında yer alan yerlerin etiketli olduğu Instagram ve Foursquare paylaşımlarına bakıldığında da iddiayı kanıtlar nitelikte bir fotoğrafa rastlanmıyor. Sosyal medyada da “İbne Haldun” yazısının yer aldığı başka bir fotoğraf bulunmuyor.

ibn haldun fotograf 1

ibn haldun fotograf 2

JPEG kalitesi

FotoForensics isimli web sitesi ile fotoğraflar karşılaştırıldığında “İbn” yazan fotoğrafın JPEG kalitesi yüzde 95 olarak “İbne” yazan fotoğrafın JPEG kalitesi yüzde 83 olarak görülüyor. “İbne Haldun” yazısının yer aldığı fotoğrafın kalitesinin yüzde 83 olması fotoğrafın Photoshop ya da benzer programlarla üzerinde oynanarak tekrar kaydedildiği anlamına geliyor.

jpeg kalite orijinal

jpeg kalite sahte

İBB’den Açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olayın sosyal medyada tepki çekmesinden sonra bir açıklama yaparak İbn Haldun Üniversitesi açılış duyurusu afişinin montajlanarak değiştirildiğini belirtti.