İBB'nin 29 Ekim konserlerinin prodüksiyonunu üstlenen şirketin CHP milletvekili Tuncay Özkan’a ait olduğu iddiası

İBB'nin 29 Ekim konserlerinin prodüksiyonunu üstlenen şirketin CHP milletvekili Tuncay Özkan’a ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İBB konserlerinin prodüksiyonunu üstlenen şirket CHP milletvekili Ahmet Tuncay Özkan’a ait değil.

Prodüksiyon şirketinin yetkilisinin adı da Tuncay Özkan.

Kişiler arasında isim benzerliği var.

Teyit, Özkan Prodüksiyon şirketine ulaştı ve CHP İzmir milletvekili Ahmet Tuncay Özkan’ın şirket yetkilisi olmadığını doğruladı.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) düzenlediği 29 Ekim konserlerinde prodüksiyon işlerini üstlenen firmanın CHP İzmir milletvekili Tuncay Özkan’a ait olduğu iddia edildi. 

ibb1

Şirket sahibi Tuncay Özkan CHP milletvekili değil

Paylaşım videosunda yer alan araç üstünde yazan ‘outside broadcasting van’ ve ‘özkan’ gibi anahtar kelimeleri arama motorlarında araştırdığımızda, Özkan Prodüksiyon şirketine ulaşıyoruz. 

arac goruntusu

Yayıncılık sektöründe faaliyet gösteren şirket, prodüksiyon hizmeti ve naklen canlı yayın aracı sağlıyor.

Şirketin internet sitesindeki araç görüntülerini incelediğimizde videoda görülen araç ile örtüştüğü görülüyor.

aracgorsel1

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi üzerinden araştırmaya devam ettiğimizde şirketin bilgilerine erişebiliyoruz.

Şirketin Özkan Prodüksiyon ismiyle 2003’de 100 milyar TL sermaye ile kurulduğu bilgisini ediniyoruz. Şirketin kurucuları arasında Tuncay Özkan ve Nilay Özkan isimlerinin olduğu görülüyor.

tsg1

2015 yılında Nilay Özkan’ın hisselerini Tuncay Özkan’a devrettiği, 2019 yılında da Tuncay Özkan’ın şirketin yetkili müdürü olarak tescil edildiği bilgisi Ticaret Sicil Gazetesi’nde mevcut.

MERSİS üzerinden sorguladığımızda da şirket yetkilisinin isminin Tuncay Özkan olduğunu tespit ediyoruz. 

mersis2

Şirketin internet sitesinde yer alan “Özkan Prodüksiyon Referansları (2019)” dosyasını incelediğimizde şirketin 2018-2019 yıllarında seçim programlarının  teknik altyapı hizmetlerini üstlendiği bilgisine erişebiliyoruz. 

refdosyasi1

2019 yerel seçimleri sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı adayları Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın katılacakları ortak canlı yayın hizmetini sağlayacak şirket olarak gündeme gelmişti.

Milletvekilinin tam adı Ahmet Tuncay Özkan 

CHP İzmir milletvekilinin tam adı ise Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) resmi kaynaklarında Ahmet Tuncay Özkan olarak geçiyor. 

atodogum2

Milletvekilinin şahsi internet sitesine baktığımızda da tam adının Tuncay Özkan değil, Ahmet Tuncay Özkan olduğunu görüyoruz. Özkan biyografisinde daha önce yargılandığı Ergenekon davalarına ilişkin de belgeler paylaşmış. O dokümanlarda da tam adının Ahmet Tuncay Özkan olduğu teyit edilebiliyor.

ato3

Şirket CHP İzmir milletvekili Ahmet Tuncay Özkan’a ait olsaydı, resmi belgelerde de adı tam olarak yer alırdı.

Teyit, Özkan Prodüksiyon şirketine ulaştı. Yetkililer şirket sahibi Tuncay Özkan’ın doğum tarihinin 1971 olduğunu ve kişilerin farklı olduğunu doğruladı. Milletvekili Ahmet Tuncay Özkan’ın doğum yılı ise resmi kaynaklara göre 1966.

CHP milletvekili Özkan iddia üzerine yaptığı açıklamada kendi adının Ahmet Tuncay Özkan olduğunu, kendisine ait bir şirket olmadığını, bahsedilen Tuncay Özkan’ın da Sabah ve ATV gibi şirketlerinin işlerini yapan kişi olduğunu belirtmiş.

ibb2