Hulusi Akar'ın 15 Temmuz törenlerine katılmadığı iddiası

Hulusi Akar'ın 15 Temmuz törenlerine katılmadığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 15 Temmuz 2022’de İstanbul Saraçhane Meydanı’nda düzenlenen anma törenine katıldı.

Anadolu Ajansı’na ait fotoğraflarda Akar görülebiliyor.

Ayrıca Fatih Belediyesi’nin paylaştığı fotoğraflarda da Akar yer alıyor.

Yine DHA'nın yaptığı yayında da Hulusi Akar görülebiliyor.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 15 Temmuz 2022’de düzenlenen Demokrasi ve Milli Birlik Günü törenlerine katılmadığı iddia edildi. 

hulusi akar 15temmuz iddiasipng

Akar, İstanbul Saraçhane’deki 15 Temmuz törenindeydi

15 Temmuz darbe girişimi anma töreni altıncı yılında, İstanbul Fatih’teki Saraçhane Meydanı’nda düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay gibi isimler katıldı. 

Anadolu Ajansı’na ait fotoğraflarda Hulusi Akar’ın törende olduğu görülebiliyor. Fatih Belediyesi’nin resmi sayfasında da Akar’ın törene katılanlarla çekilmiş fotoğrafını görmek mümkün. 

hulusi akar 15temmuz 22 fotografjpg

Cumhurbaşkanlığı fotoğrafçısı Murat Çetinmühürdar’ın çektiği fotoğrafta Hulusi Akar görülebiliyor. 

Törenden yapılan canlı yayında da Akar’ın tören alanına geliş anı verilmiş. Videonun 2.45 anında Hulusi Akar arabanın kapısının önünde görülebiliyor.  

Akar’ın törene katılmadığı iddialarının ardından, Milli Savunma Bakanlığı İletişim Danışmanı Ekrem Okutan da Twitter hesabından iddiaların asılsız olduğunu açıkladı

Akar, bu törenden iki gün sonra da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın 15 Temmuz 2016’da hayatını kaybeden abisi Prof. Dr. İlhan Varank için Şehzadebaşı Camisi'nde yapılan anmaya katılmış

Akar 15 Temmuz’da alıkonmuştu

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminde dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar alıkonularak Ankara’daki Akıncı Üssü’ne götürülmüştü. Akar ertesi gün, darbe girişimine katılmakla suçlanan Tümgeneral Mehmet Dişli ile beraber Akıncı Üssü'nden kalkan bir helikopterle Çankaya Köşkü'ndeki Başbakanlığa gitmişti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Temmuz 2018’de Akar’ı Milli Savunma Bakanı olarak atamıştı.