Hotto markasının 450 TL'ye lastik ayakkabı sattığı iddiası

Hotto markasının 450 TL'ye lastik ayakkabı sattığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Afişte yer alan hotto.com sitesi Belçika menşeili yeni nesil musluklar satan markaya ait.

Afişteki lastik ayakkabılar montajlanmış.

Hotto Pirelli, ayakkabıların yöresel adı.

Görsel mizahi paylaşımlar yapan bir hesaba ait

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve hızla yayılan bir bir görselde, Hotto isimli bir İtalyan markasının, halk arasında lastik ayakkabı olarak bilinen ayakkabıları, indirimli hâliyle 450 TL’den sattığı iddia edildi. 

hotto iddia

Görsel mizahi içerikler üreten grafik tasarım hesabından

Sosyal medyada dolaşan görselin sağ köşesinde bulunan “ourgraphics” yazılı logoyu Google’da arattığımızda, tasarımın sahibi @umitourgraphics kullanıcısının Instagram hesabına ulaşıyoruz. Hotto ayakkabıya ait paylaşım 21 Ekim’de yapılmış. 

hotto logo

Aynı hesap, bu ve benzeri mizahi içerikler ve parodi marka afişleri paylaşıyor. Teyit, hesabın sahibiyle iletişime geçti. Kullanıcı bu hesaptaki tüm içeriklerin parodi olduğunu doğruladı. 

umitour

Hotto ayakkabı markası değil

Ayakkabı afişlerinde markanın satış sitesi olarak yer alan hotto.com sizi bir ayakkabı markasına yönlendirmiyor. Site, Belçika menşeili yeni nesil musluklar satan bir firmaya ait. Ayrıca Google’a “Hotto Pirelli” yazıp alışveriş seçeneklerine tıkladığınızda hiçbir ürün çıkmıyor. 

hotto site

Afişi tersten görsel aramayla arattığımızda ise, görselin lastik ayakkabı satan yerel firmaların sitelerinde kullanıldığını görüyoruz. Görsel, 2015 tarihli “Lastik ayakkabı tarih oluyor” başlıklı bir haberde de temsili olarak kullanılmış. Ayrıca Google görsellerde “lastik ayakkabı” araması yapıp sadece mavi renkli görselleri aramak istediğimizde de karşımıza bu fotoğraf çıkıyor. Yani bu ayakkabı, Hotto isimli bir markaya ait değil. 

hotto arama

Hotto lastik ayakkabıların yerel adı

Resimlerdeki lastik ayakkabılar, Van’da ‘hotto’ veya “hotto pirelli” diye biliniyor. Ayakkabılar, Van’da geniş bahçeleri olan ve 1984’te vefat eden Osmanê Hotto’ya mâl edilmiş. Memleketim Van dergisine konuşan Hotto’nun torunu Ömer Aktürk ise ayakkabıların dedesiyle ilgisi olmadığını belirtmiş. Hotto’nun oğlu Burhan Aktürk, babasının bahçesinde bir lastik ayakkabı imalathanesi açmış ve ayakkabılar ilkin burada üretilmiş. Osmanê Hotto’nun ayakkabılarla alakası olmasa da, lastik ayakkabılar onun adıyla anılmaya devam ediyor.