Hollanda’da bir kilise çanlarıyla 'Uzun İnce Bir Yoldayım' çalındığı iddiası

Hollanda’da bir kilise çanlarıyla 'Uzun İnce Bir Yoldayım' çalındığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

22 Mayıs Cuma günü Aziz Laurens Kilisesi’nin çanlarında “Uzun İnce Bir Yoldayım’’ ve ‘’Katibim’’ türküleri çalındı.

Tarihi kiliseden koronavirüs nedeniyle kentte yaşayanlara moral vermek amacıyla Türkçe ezgiler çalındı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada birçok kullanıcı tarafından paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak yollanan gönderilerde, Hollanda'nın Rotterdam kentindeki tarihi Aziz Laurens Kilisesi’nin çanlarıyla Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsünü çaldığı iddia edildi. Gönderi şimdiye kadar 4 binden fazla retweet 28 binden fazla beğeni aldı.

İddia doğru. Rotterdam'da yaşayanlar 22 Mayıs Cuma öğlen 12.20’de tarihi Aziz Laurens Kilisesi’nin çanları yerine “Uzun İnce Bir Yoldayım’’ ve ‘’Katibim’’ türküleriyle karşılaştı.

Türkiyeli göçmenlere sürpriz yapıldı

Rotterdam’ın merkezinde bulunan ve şehirde Ortaçağ’dan günümüze olduğu gibi ulaşmış tek yapı olan tarihi kiliseden koronavirüs nedeniyle kentte yaşayanlara moral vermek amacıyla Türkçe ezgiler çalındı. BBC Türkçe’ye konuşan Türkler İçin Danışma Kurulu (IOT) Başkanı Zeki Baran etkinliğin salgın nedeniyle kent halkına moral vermek için yapıldığını söyledi.

Teyit kilisede müziği çalan Richard de Waard’a ulaştı. Waard kilisede Uzun İnce Bir Yoldayım türküsü ile Katibim şarkısını ve Dandini Dastana ninnisini çaldığını belirtti. Richard de Waard’ın Facebook profilinde kilisede müzik çaldığı bir çok videosu bulunuyor.

Sağlık personeline ayetle teşekkür edilmişti 

Rotterdam’da bulunan Amersfoort Rahman Camii yöneticileri, pandemi boyunca yoğun bir şekilde çalışan sağlık personeline teşekkür etmek için kentte bulunan Meander Hastanesi'nin karşısındaki otobüs durağına İngilizce ve Flemenkçe "Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur” ayetinin yazılı olduğu afişler de astırmıştı.

kilise afis min

Sonuç olarak Rotterdam’da bulunan tarihi Aziz Laurens Kilisesi’nin çanlarıyla Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsünü çaldığı doğru. Kentte bulunan ve II. Dünya Savaşı sırasındaki Nazi bombardımanını ağır hasarla atlatan 670 yıllık kilise, çanlarını salgından eşit derecede etkilenen farklı kültürlerin kaynaşması amacıyla çalmış.