Hizmet binası taşındığı için Kanal İstanbul ÇED raporuna  itiraz edilemeyeceği iddiası

Hizmet binası taşındığı için Kanal İstanbul ÇED raporuna itiraz edilemeyeceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İtirazların yapılacağı yer taşınmıyor.

Taşınma sürecinde olan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürlüğü, konuyla ilgili itirazların yapılacağı adres ise, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve birçoksitede hızla yayılan bir haberde, Kanal İstanbul’un ÇED raporuna itiraz dilekçelerinin ‘taşınma nedeniyle’ kabul edilemeyeceği öne sürüldü. 25 Aralık 2019 tarihinde Zafer Arapkirli tarafından paylaşılan bir tweet, 555 retweet ve bin 100 beğeni aldı.

ced_raporu_itirazi

Ancak iddia yanlış. Taşınma sürecinde olan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürlüğü, konuyla ilgili itirazların yapılacağı adres ise, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü. 

İtirazların yapılacağı yer taşınmıyor

Teyit bilgi almak için önce Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne ulaştı. Görüşülen yetkili hafta sonu taşınacaklarını doğruladı; ancak ÇED raporuna itiraz dilekçelerini kendilerinin değil, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün kabul ettiği bilgisini verdi. Taşınmakta olan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne işi düşenler için de bir sorun görünmüyor, çünkü verilen bilgiye göre müdürlük son ana kadar evrak kabulünü sürdürecek.

Teyit sonrasında ÇED başvurularının asıl itiraz makamı olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ulaştı. Buradaki yetkililer de Cuma (27 Aralık 2019) taşınacak olan birimin, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürlüğü olduğunu ifade etti. Yetkili, ÇED raporuna yapılacak itirazın halen Beşiktaş ve Ataşehir’de bulunan il müdürlüğü binalarında alınmaya devam ettiğini söyledi.  

Yine İstanbul'la ilgili çalışmalar yapan İstanbul Gönüllüleri de yaptığı bir paylaşımla İstanbul Valiliği İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nün Beşiktaş ve Ataşehir'de bulunan merkezlerinden başvuruyu yarın da kabul edeceğini açıkladı.

istanbulgonulluleri 795x1024

İstanbul’da Avrupa yakasındaki il müdürlüğüne ulaşmak Google Maps üzerinde şu konum, Anadolu yakasındaki il müdürlüğüne ulaşmak için ise şu konum kullanabiliyor.

avrupa yakasi itiraz

İstanbul Avrupa yakasındaki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası Beşiktaş’ta Barbaros Bulvarı üzerinde bulunuyor. 

anadolu yakasi itiraz

Anadolu yakasındaki il müdürlüğü, İlbank ile aynı binayı paylaşıyor. 

Bu arada Şişli Belediyesi, itiraz dilekçesi vermek isteyenler için otobüs seferleri koyduğunu da sakinlerine gönderdiği bir SMS ile duyurdu: 

sisli_mesaj_ced 1

İki kurumun siteleri de farklı 

Zaten iddia konusu görselde bulunan internet sitesinde kullanılan renk seçimi ve görselin Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürlüğü’ne ait olduğu görülebiliyor. Ancak resmi internet sitesi üzerinden taşınma duyurusu 26 Aralık sabahı itibariyle yapılmamıştı. 

\"\"

\"\"

İl Müdürlüğü’nün web sitesi ise beyaz renkler taşıyan bir temaya sahip

\"\"

Nasıl itiraz edilebilir? 

Rapora itiraz dilekçeleri Beşiktaş ve Ataşehir’de bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 2 Ocak 2020 tarihine kadar teslim edilebiliyor. Ayrıca rapora itiraz etmek için İstanbul’da yaşamanız gerekmiyor. Tüm Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri itiraz başvurularını kabul edebiliyor. Ayrıca ulaştığımız Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, faks yoluyla itirazın kabul edilmediği, e-postaların da bir havuzda toplanarak ÇED birimine iletildiği bilgisini paylaştı.

Sonuç olarak, Kanal İstanbul’un ÇED raporuna dair itiraz başvurularının Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şube Müdürlüğü’nün taşınması nedeniyle aksayacağı ya da yapılamayacağı iddiası doğru değil. Beşiktaş ve Ataşehir’deki İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, itirazları ilan edildiği gibi 2 Ocak 2020 tarihine kadar kabul edecek.