Hitler’i elinde İncil ile gösteren fotoğraf montaj

Hitler’i elinde İncil ile gösteren fotoğraf montaj

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Tersine görsel arama yöntemiyle fotoğrafın orijinaline ulaşmak mümkün.

Stok fotoğraf sitelerinde ulaşılabilen orijinal fotoğrafta Hitler elinde İncil tutmuyor; etrafındaki kalabalığın Nazi selamına karşılık veriyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın Adolf Hitler’i İnciltutarkengösterdiğiiddiaedildi. Hitler’in fotoğrafı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Kuran ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ı da İncil’i tutarken gösteren karelerle yan yana konup ilişkilendirilerek verilmiş. Paylaşımlardan yalnızca biri 30 binin üzerinde beğeni, 5 binin üzerinde de retweet almış.

hitler iddia min

Ancak iddia doğru değil. Hitler’in fotoğrafına İncil sonradan eklenmiş.

Hitler’in fotoğrafı montaj

Nazi Almanya’sının diktatörü Adolf Hitler’in fotoğrafı montajlanmış. Orijinal fotoğrafa stok fotoğraf siteleri Getty Images ve Alamy üzerinden ulaşmak mümkün. Fotoğraf, Hitler'in Almanya'da Bavyera Alpleri'ndeki Berghof adlı dinlenme evinin önünde 1935 yılında çekilmiş. Orijinal fotoğrafta Hitler elinde İncil tutmuyor; etrafındaki kalabalığın Nazi selamıyla karşılık veriyor. Orijinal fotoğrafta Hitler’in havada olan eline İncil sonradan iliştirilmiş ve fotoğraf manipüle edilmiş. 

gettyimages adolf hitler min

Montajlanan fotoğrafın orijinali

Trump ve Erdoğan’ın fotoğrafı doğru

ABD Başkanı Donald Trump’ın elinde İncil’le görüldüğü fotoğrafı ise bir kilisenin önünde 1 Haziran 2020 tarihinde çekilmiş. Trump’ın St. John Kilisesini ziyareti sırasında, polislerin protestoculara güç kullanması tartışmalara neden olmuştu. ABD Başkanı Trump’ın kilise önünde konuşma yapmasını sağlamak için polisler protestocuların bulunduğu alanı göz yaşartıcı gaz ve cop kullanarak boşaltmıştı. George Floyd’ın öldürülmesinin ardından ABD’de ırkçılığa karşı birçok protesto yapıldı. Trump’ın kilise ziyareti sırasında da protestolar devam etti.

Yaşananlar bazı Amerikalıların Trump’a tepkisinin büyümesine neden oldu. Trump fotoğrafta da görüldüğü gibi kilisenin önündeki konuşması sırasında elinde İncil tutuyordu. O gün kaydedilen videolarda da Trump’ın elinde İncil olduğunu görebiliriz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde Kuran tuttuğu fotoğraf ise 2015 yılında Diyarbakır’da bir mitingde yaptığı konuşma sırasında kaydedilmiş. Erdoğan yaptığı konuşmada elinde Kürtçe mealli Kuran tutuyordu. Erdoğan’ın kalabalığa elinde kutsal kitapla hitap etmesi o dönem de tartışmalara neden olmuştu. 

Sonuç olarak Hitler’in elinde İncil tuttuğu görülen fotoğraf montaj. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden manipülasyona örnek.