Hırvatistan’dan gelen uçağın THK’nin ateş kuşlarıyla aynı model olduğu iddiası

Hırvatistan’dan gelen uçağın THK’nin ateş kuşlarıyla aynı model olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Ateş kuşu ismiyle anılan uçakların modeli CL-215.

Hırvatistan’ın gönderdiği uçağın modeli CL-415.

CL-415, CL-215’ten geliştirilmiş üst model bir yangın söndürme uçağı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye sekiz gündür orman yangınlarıyla mücadele ediyor. 3 Ağustos tarihinde Türkiye’nin talebi üzerine AB ülkelerince gönderilen uçaklar ise, sosyal medyada gündemi belirleyen başlıklardan. CHP İstanbul Milletvekili Alpay Antmen tarafından ortaya atılan bir iddia, Hırvatistan’ın gönderdiği uçağın Türk Hava Kurumu’nun “Ateş Kuşları” isimli uçaklarıyla aynı model olduğuydu. 

hirvatistandan kiralanan ucagin thknin ates kuslariyla ayni model oldugu iddiasi

Türkiyedekiler CL-215, Hırvatistan’dan gelenler CL-415

Araştırmaya Türkiye’nin Türk Hava Kurumu’na ait ateş kuşları isimli uçaklarından başlıyoruz. 2017 yılında Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan bir haberde bu isme yer veriliyor ve yangın sezonu öncesinde bu uçakların İzmir’e gönderildiği anlatılıyor. Haberin detaylarında da bu uçakların CL-215 modeli olduğu belirtilmiş. Türk Hava Kurumu’nun güncel yangınlarda kullanmadığı CL-215’ler 5 bin 346 litre su taşıyabiliyor. 

Türkiye’ye AB’den biri Hırvatistan, ikisi de İspanya’dan olmak üzere toplam üç uçak geldi. Bu uçakların modeli, CL-215 değil, Canadair’in daha üst ve yeni bir modeli olan CL-415. Bu uçaklar daha geniş kanat açıklığına sahip ve daha yüksekten uçabiliyor. Ayrıca 6 bin litreden fazla su taşıma kapasitesine sahip. İki modeli birbirinden, bu üç özellik ayırıyor.

AB’den gönderilen uçaklar 6 bin tondan fazla su kapasitesine sahip 

Yani AB’den gönderilen uçakların daha fazla su taşıma kapasitesine sahip olduğu doğru. CL-415 normal bir günde 400 tonun üzerinde taşıma yapabiliyor. Temelde CL-215’in geliştirilmesiyle oluşturulan yangın söndürme uçakları, yakıt almadan üç saat havada kalabiliyor. Uçakların tanesinin 30 milyon dolar civarında olduğu biliniyor

Kanada’nın özellikle ağır orman yangınlarıyla mücadele etmek üzere tasarladığı bu uçaklardan CL-215 ilk kez 1967, CL-415 ise 1993 yılında havalandı. Yani CL-415, çok daha genç ve yeni kuşak bir model; daha gelişmiş olması olağan.