Hırsızlık yaptığı belirtilen kişiyi gösteren fotoğrafın Kahramanmaraş'tan olduğu iddiası

Hırsızlık yaptığı belirtilen kişiyi gösteren fotoğrafın Kahramanmaraş'tan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf deprem sonrasında çekilmemiş.

Fotoğraf 27 Şubat 2022’de Ukrayna’nın Mykolaiv şehrinde bir mağazayı soymaya çalıştığı belirtilen kişinin yerli halk tarafından elektrik direğine bağlandığını gösteriyor.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda hırsızlık yaptığı iddia edilen bir kişiyi gösteren fotoğrafın Kahramanmaraş depremleri sonrasında çekildiği öne sürüldü.

yagmaci 2

Fotoğraf eski tarihli

İddia ile ilgili tersine görsel arama yaptığımızda fotoğrafın 27 Şubat 2022’de gündeme geldiğini tespit ediyoruz.

Ukrayna’nın Mykolaiv şehrinde meydana gelen olayla ilgili çıkan haberlerde, bir mağazadaki çalışan eksikliğinden yararlanarak hırsızlık yapmaya çalışan bir kişinin yerel halk tarafından elektrik direğine bağlandığı bilgisi yer alıyor.

yagmaci 1

Olay, yerel halk tarafından “Novosti-N” isimli haber sitesine bildirilmiş. 

Mykolaiv Bölgesel Devlet İdaresi başkanı Vitaliy Kim, Telegram kanalında olayın doğru olduğunu belirterek, “Yağmacı, tesadüfen kendini bir direğe bağladı” açıklamasında bulunmuş.

Vitaliy Kim, Telegram hesabından yaptığı bir diğer açıklamada ise bölge belediye korucularını oluşturduklarını ve 100 kişinin yağmaya karşı mücadele etmek istediğini belirtmiş.

Olayın geçtiği yer ile ilgili Google Maps üzerinden arama yaptığımızda iddiada yer alan fotoğrafın Ukrayna’nın Mykolaiv şehri Kazars’koho caddesindeki bir mağazanın önünde çekildiği anlaşılıyor.

yagmaci 3

yagmaci 4

Zhytomyr belediye başkanı Sergei Sukhomlin, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda şehrin kolluk kuvvetlerinin yağmacıları olay yerinde vurmalarına izin verildiğini duyurmuştu. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı “özel askeri operasyon” başlattığını açıklamasının ardından çıkan haberlerde Ukrayna şehirlerinde Rus birliklerinin bazı dükkanları ve benzin istasyonlarını yağmaladığına ilişkin iddialar gündeme gelmişti.