⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Hindistan’da Müslüman bir kadının çocuğuyla birlikte diri diri toprağa gömüldüğü iddiası

Hindistan’da Müslüman bir kadının çocuğuyla birlikte diri diri toprağa gömüldüğü iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, Islampur’da eşi ve çocuğunu öldürüp gömen Hint bir adamı gösteriyor.

31 Ocak 2020’de Eisamay isimli haber sitesinde belirtilene göre, Akbar Alam isimli kişi, eşini ve çocuğunu öldürdükten sonra cesetlerini gömdü

Sangbadpratidin ise, halkın olay karşısında öfkelenip Alam’ın evini bastığını ve tahrip ettiğini yazmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak gönderilen bir iletinin, Hindistan’da Müslüman bir kadının çocuğuyla birlikte diri diri toprağa gömüldüğünü gösterdiği iddia edildi. 2 Mart 2020’de Twitter’da paylaşılan gönderi, yaklaşık 320 retweet ve 460 beğeni aldı. 

Screen Shot 2020 03 04 at 10.57.33

Ancak iddia doğru değil. Video, Islampur’da eşi ve çocuğunu öldürüp gömen Hint bir adamı gösteriyor.

Hint basınında yer alan haberlere göre video, Kuzey Dinajpur bölgesindeki Islampur’da gerçekleşen erkek şiddeti olayına ait. 31 Ocak 2020’de Eisamay isimli haber sitesinde belirtilene göre, Akbar Alam isimli kişi, eşini ve çocuğunu öldürdükten sonra cesetlerini gömdü. Sangbadpratidin ise, halkın olay karşısında öfkelenip Alam’ın evini bastığını ve tahrip ettiğini yazmış. 

islampur esini ve bebegini olduren adamin evi linc edildi

Kaynak: Sangbadpratidin

Olay Hindistan’da televizyon ekranlarına da taşınmış. News 18 Bengali isimli kanalda, eşini ve çocuğunu öldüren adamın kaçtığı belirtiliyor.

Doğruluğu Ne, Hindistan’da Müslümanların diri diri gömüldüğü haberiyle ilgili videonun aile içi bir cinayete ait olduğunu ifade ederek, olayın farklı açıdan kaydedilmiş görüntülerine yer vermiş. Video 30 Ocak 2020’de YouTube’da “Islampur’da bir bebek ve annesi toprak altında bulundu” başlığıyla paylaşılmış. 

Doğrulama platformları The Boom ve The Fact Crescendo da videonun Islampur’da yaşanan erkek şiddetini gösterdiğini ifade ediyor. 

The Fact Crescendo’nun belirttiğine göre aynı görüntüler daha önce Delhi’deki eylemler esnasında kaydedildiği iddiasıyla da paylaşılmış.

Hindistan’daki Hindu - Müslüman gerginliği

Hindistan, 1 milyar 300 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi. Ülkede Hinduizm dışında, Hıristiyanlık ve İslam gibi inançlara mensup azımsanmayacak nüfus var. Son zamanlarda Müslüman ve Hindular arasındaki artan gerginliğin sebebi ise, Hindistan parlamentosu tarafından onaylanan yeni vatandaşlık yasası. Buna göre, Müslümanlar dışında Güneydoğu Asya'dan gelen tüm mültecilere vatandaşlık hakkı tanınıyor. BBC’ye göre vatandaşlık haklarıyla dine mensubiyet arasında ilişki kurulması nedeniyle, Müslüman halk "laikliği ihlal etmek" ve "Müslümanları dışlamak" gibi nedenlerle hükümeti eleştiriyor. 

Hindistan’da cihad ilan edildiği iddiası

Artan gerginlik nedeniyle, 1 Mart 2020’de ülkedeki Müslümanların cihad çağrısı yaptığı da iddia edilmişti. Ancak bu iddia da doğru değil. Görüntüler eski tarihli. Aynı görüntülerin 2015’te YouTube’da yayınlanan video görüntüleri ile Reuters’ın daha önce yayınladığı bir haberde de kullanıldığını görüyoruz. Öte yandan aynı video İdlib'den olduğu iddiasıyla da paylaşılmıştı.

Screen Shot 2020 03 04 at 15.12.44

Sonuç olarak video, Müslüman bir kadının bebeği ile birlikte diri diri gömüldüğünü değil, Islampur’da Hint bir adamın işlediği cinayetleri gösteriyor. İddia, hatalı ilişkilendirmeye örnek.