Hindistan’da İvermektin kullanımıyla Covid-19’un bittiği iddiası

Hindistan’da İvermektin kullanımıyla Covid-19’un bittiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İvermektin’in Covid-19’a karşı etkinliği kanıtlanmadı.

İlaç ülkede bir dönem kullanıldı ancak hastalığa karşı etkinliğini destekler nitelikte bir klinik bulguya rastlanmamasının ardından Hindistan Sağlık Bakanlığı’nın tedavi protokolünden çıkarıldı.

İddiayı içeren video komplo teorileri ile bilinen bir kanalda yayınlanmış.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya platformlarında yaygın olarak paylaşılan bir iddiada İvermektin isimli antiviralin Hindistan’ın bazı eyaletlerinde Covid-19 hastalığını bitirdiği, böylece yeni vakaya rastlanmadığı belirtiliyor.

ivermektin hindistan 05102021


İvermektin’in Covid-19’a karşı etkinliği henüz kanıtlanmadı

İvermektin, Covid-19 pandemisi sırasında antiviral özelliği nedeniyle gündeme gelen ancak aslen hayvanlar için üretilmiş ilaçlardan biri. 2020 yılında veterinerler İvermektin kullanımı konusunda uyarıda dahi bulunmak zorunda kaldı. Bu iddia da temelini bu köklerden alıyor. 

Hindistan’da Mayıs 2021’de Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Covid-19 protokolüne göre, Ivermektin isimli ilacın kullanılması tavsiye ediliyordu (sf. 11). Ancak 23 Eylül’de yapılan değişiklikle ilaç, “öneriler” listesinden de kaldırıldı ve Covid-19 tedavisinde izlenecek protokol tablosu güncellendi.

Ülkede Hindistan Medikal Araştırma Komitesi’nin protokolden çıkarmayı tavsiye ettiği, ancak bazı bakanlık ve sağlık otoritelerinin ilacın kullanılmasını önermesi nedeniyle İvermektin’i önerilerden çıkarmanın uzun sürdüğü de medyada yazıldı. 

Vaka sayısı azaldı ama bitmedi

Hastalığın seyri, ülkede açıklanan vaka sayılarıyla da takip edilebilir. Bir dönem sağlık sisteminin pandemi nedeniyle kilitlendiği konusuyla gündeme gelen Hindistan’da Mayıs ayından bu yana resmi verilere göre enfekte kişi sayısında azalma görüldüğü doğru. Hatta geçtiğimiz yılın Ekim ayında enfekte olma oranı milyonda 57 civarında iken, bu yılın Ekim ayında bu oran milyonda 16 civarında. Veriler, geçen senenin aynı dönemine kıyasla düşüş sergilese de, salgının bittiğini söylemek olası değil.

4 Ekim 2021’de ülkede açıklanan vaka sayısı 271 bin 550. Bu, son 199 günün en düşük rakamı. Bulaşma değeri Ağustos’ta 1,17 iken Eylül’de 0,92’ye düştü. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Direktörü Dr. Rakesh Varma, Asya’nın en kalabalık şehirlerden olan başkent Yeni Delhi’de görülen ölüm ve enfeksiyon sayısının azalmasına karşın, Kerala’da yüksek vaka sayıları gördüklerini söyledi. Ülkede 11 Ekim’de başlayıp 15 Ekim’de sona erecek olan Durga Puja Festivali de sağlıkçılar açısından endişeyi artıran bir diğer faktör. Bütün bu tabloda Hindistan’da herhangi bir sağlık otoritesi virüsün artık herhangi bir eyalette bulunmadığına dair bir açıklama yapmadı. 

Öte yandan 4 Ekim tarihli rakamlara göre, enfekte sayısında azalma gözükse de, ölüm sayısında artış var. 

Ülkenin yüzde 47’si en az bir doz aşı oldu 

Ülkedeki aşılanma verilerine baktığımız zaman 4 Ekim itibariyle, nüfusun yüzde 18’i tam, yüzde 30’u da en az bir aşısını oldu. Böylelikle 1,39 milyar nüfuslu ülkenin yüzde 47,30’u en az bir doz aşı oldu. Ülkede Ekim 2021 itibariyle günde ortalama 7 milyonun üzerinde kişiye aşı yapılıyor ve sağlık çalışanları ile 45-59 yaş aralığından sonra, öncelik sıralaması kalkarak aşılama 12 yaşa kadar inildi. Covishield, Covaxin, Johnson & Johnson, Sputnik V ülkedeki aşılardan. 

Haberin yayınlandığı kanal aşı karşıtı 

İddiada yer alan videonun yayınlandığı OANN, yani “One America News Network” adlı kanal, aşırı sağcı ve Trump taraftarı olmasıyla biliniyor. İlgili YouTube kanalı 2020’de komplo teorileri yayması nedeniyle şüpheli listesine alınmış, böylece kanaldan elde edilen gelir azalmıştı. OANN’da bugünlerde de aşı karşıtı görüşlere alan açılıyor. Geçtiğimiz yıl yayınlanan bir araştırma da ABD’de yayılan bazı komplo teorilerinin arkasında bu kanalın olduğunu belirtiyor; basında da OANN hakkında yazılar yayınlanıyor. Kanalın pek güvenilir olmadığı anlaşılıyor.

CDC Ağustos ayında İvermektin’i "iç ve dış parazit nedenli hastalıklar için onay almış ama Covid-19 tedavisi için kullanım onayı almayan bir ilaç" diye tanımlamıştı. Reçetesiz kullanımına karşı halkı uyaran kurum, ilacın Covid-19 için klinik deney sürecinde olduğunu belirtti. İvermektin’in Covid-19’a karşı etkinliği henüz kanıtlanmadı.